Jest nowy projekt konstytucji białoruskiej. „Napisany dla tylko jednego czytelnika”

30-12-21 Promocja 0 comment

Na niespełna dwa miesiące przed referendum konstytucyjnym białoruskie władze opublikowały projekt Konstytucji z poprawkami i uzupełnieniami w celu „dyskusji społecznej”.

Jak twierdzi białoruski publicysta Paweł Macukiewicz, publikacja projektu przeciągała się z powodu „wstawiania przecinków” w dokumencie. Czego teraz oczekują władze:imitacji dialogu ze społeczeństwem, czy odwrotnie, próby nie dopuszczenia pod żadnym pozorem propozycji ze strony obywateli?

Z jednej strony władze opublikowały tekst w momencie, gdy ludzie są zajęcie czym innym, czyli,przygotowywaniami do sałatki” na Nowy Rok. Z drugiej strony, czy władze białoruskie rzeczywiście są na tyle zainteresowane opinią publiczności, aby poważnie martwić się o opinię Białorusinów na temat projektu? Formalnie tak, będą zbierać opinie, przeprowadzać okrągłe stoły w kontrolowanych mediach, udającdyskusję. Jednocześnie władze białoruskie są absolutnymi panami sytuacji.

Mogą zarówno przyjmować opinie, jak i je ignorować, a jeśli to konieczne, pod pretekstem wysłuchania „próśb obywateli” przesunąć termin referendum mogą nawet całkowicie je zignorować. Pełna swoboda działania.

Dlatego nie przywiązywałbym wagi do terminu, w jakim pojawił się projekt Konstytucji. Moim zdaniem, jeśli referendum odbędzie się pod koniec lutego, to nie starczy czasu na realne zebranie opinii obywateli, zapoznanie się z nimi, ocenę i rozpatrzenie.

Analityk podkreśla, że powodem, dla którego projekt opublikowano dopiero teraz, jest Łukaszenka, który przekazał autorom bardzo dużo niejasnych instrukcji na temat swojej wizji przyszłości. Dlatego długo musieli szukać odpowiednich sformułowań,aby stworzyć ideę dożywotnich rządów Łukaszenki i dać mu możliwośćbezpiecznego odejścia, gdy się zmęczy. Problem tkwił w głównym czytelniku: piszący projekt nie mogli w 100 % odgadnąć czego chce Łukaszenka. Konstytucja została napisana dla jednego człowieka i tylko jego głos decyduje o dalszym losie  dokumentu” — konkluduje Macukiewicz.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium