Novinite: Bułgaria nie wspiera wysyłania personelu do Ukrainy

06-06-24 Promocja 0 comment

Bułgarskie Ministerstwo Obrony ograniczy się do szkolenia personelu medycznego armii ukraińskiej.

Ministerstwo podkreśliło, że Bułgaria jest zaangażowana we wspieranie Ukrainy poprzez misję szkoleniową Unii Europejskiej, która ma na celu wzmocnienie ukraińskich zdolności wojskowych. Jednak szkolenia te są prowadzone w Niemczech, Polsce i innych krajach UE, a nie na samej Ukrainie.

W ramach tej misji Bułgaria będzie organizowała na własnej ziemi szkolenia ratowników medycznych, z planami przeszkolenia do 60 osób w ciągu roku. Inicjatywa ta jest postrzegana jako istotny wkład w zwiększenie zdolności wsparcia medycznego sił ukraińskich, bez bezpośredniego angażowania bułgarskiego personelu wojskowego w strefie konfliktu.

W związku z tym bułgarski rząd tymczasowy postanowił wzmocnić zasoby Ministerstwa Obrony poprzez przekazanie dodatkowych 40 mln BGN do jego budżetu na bieżący rok. Środki te są przeznaczone na zakup amunicji i paliwa, niezbędnych do utrzymania gotowości bojowej i szkolenia bułgarskiej armii. Rządowa służba informacyjna podkreśliła znaczenie tych środków dla odpowiedniego przygotowania i wyposażenia  wojska .

Ministerstwo Obrony Bułgarii podkreśliło swoje zaangażowanie we wspieranie Ukrainy za pomocą środków niebojowych. Podejście to jest zgodne z szerszymi celami strategicznymi Bułgarii, polegającymi na przyczynianiu się do stabilności w regionie i wspieraniu międzynarodowych sojuszy bez bezpośredniego, aktywnego angażowania się w konflikty.

Źródło:    Novinite.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium