OC-Media: Azerbejdżan zasiedli Stepanakert we wrześniu

03-06-24 Promocja 0 comment

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział, że Baku zamierza rozpocząć zasiedlanie opuszczonego przez Ormian miasta Stepanakert (Chankendi) we wrześniu tego roku.

Alijew poinformował o tym podczas wtorkowej wizyty w mieście Chodżały, gdzie spotkał się z azerskimi rodzinami wysiedlonymi podczas pierwszej wojny o Górski Karabach, które obecnie powróciły do miasta.

W trakcie spotkania z mieszkańcami Alijew powiedział również, że trwają przygotowania do rekonstrukcji linii kolejowej AghdamChankendi. „Będzie można stąd wyjechać w dowolnym kierunku – z Chankendi, Chodżały. I do Baku, i na zachód, do Gandży… Teraz rozbudowujemy drogi w Agdam, Askaran i Chankendi” – powiedział prezydent.

Prezydent zapowiedział także, że Uniwersytet Karabachski – dawniej Uniwersytet Arcach – zostanie ponownie otwarty w Stepanakercie we wrześniu.

Władze Azerbejdżanu nie przedstawiały żadnych dalszych planów ponownego zaludnienia Stepanakertu, który jest opustoszały od czasu ucieczki ludności do Armenii po oddaniu regionu Azerbejdżanowi we wrześniu 2023 roku.

W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że studenci i profesorowie azerbejdżańskich uniwersytetów zostali już poinformowani, iż zostaną przeniesieni do Górskiego Karabachu. Araz Alijew, działacz prodemokratyczny, stwierdził, że kilku profesorów i doktorantów Uniwersytetu Państwowego w Baku zostanie przeniesionych „przymusowo”.

Oświadczenie Alijewa jest częścią wysiłków rządu na rzecz zasiedlenia terytoriów, które znalazły się pod kontrolą Azerbejdżanu. W tym roku Ministerstwo Finansów przeznaczyło 7,8 mld USD (4,6 mld USD) na projekty odbudowy i rehabilitacji w Górskim Karabachu, po czym na żądanie Alijewa zmieniło tę kwotę na 9,9 mld USD (5,8 mld USD). W budżecie Azerbejdżanu nie wyszczególniono, ile pieniędzy państwo przeznacza na uregulowanie kwestii Górskiego Karabachu.

Azerbejdżan ogłosił w czwartek, że około 105 rodzin, czyli 406 osób, zostało przesiedlonych do Szuszy, a 1727 rodzin w inne części Górskiego Karabachu.

W listopadzie 2022 r. Alijew zadekretował, że ponad 34 000 rodzin – około 140 000 przesiedleńców wewnętrznych – zostanie przesiedlonych do Górskiego Karabachu i jego okolic do 2026 r. w ramach programu „Wielkiego Powrotu”.

Źródła: oc-media.org

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium