Finał zbiórki pieniędzy na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Albanii

15-12-20 Promocja 0 comment

Szczęśliwie dobiegła końca zorganizowana przez Koło Naukowe SEW zbiórka pieniędzy na rzecz ofiar i odbudowy po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło Albanię 26 listopada 2019. Pandemia COVID 19 uniemożliwiła studentom podróż do Albanii, by samemu zebrane fundusze przekazać poszkodowanym rodzinom. Udało się jednak to uczynić dzięki pomocy kilku osób zaprzyjaźnionych z Kołem oraz z Studium Europy Wschodniej. W sobotę, 12 grudnia br., Astrit Beqiraj, wielce zasłużony tłumacz literatury polskiej na język albański oraz Arian Leka, albański pisarz, edytor i działacz społeczny, przekazali w imieniu Koła zebrane fundusze dwóm straszliwie poszkodowanym przez trzęsienie ziemi rodzinom mieszkającym w miastach Durrës i Shkozet. W całej tej operacji niezwykła okazały się życzliwość Pani Justyny Brockiej, Konsul RP w Tiranie, która pomogła z przekazaniem funduszy do Tirany, oraz profesjonalizm p. Vali Qyrfyçi, dziennikarki albańskiej telewizji Top Channel, która od początku zajmuje się tematyką pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi i dzięki której udało się wytypować dwie najbardziej potrzebujące pomoc rodziny. „Z całego serca dziękujemy polskim studentom, którzy zebrali fundusze i pomogli poszkodowanym przez trzęsienie ziemi rodzinom w Durrës. Wybrali rodziny dwóch samotnych matek, przekazując im przede wszystkim dobroć i wiarę, że w tych trudnych czasach nie są osamotnione. Mimo odległości, dostali od nich nieskończonych błogosławieństw. Jak widać, można pokonać trudności dzięki miłości i solidarności, które sięgają ponad granicami i narodami” napisała w notce informacyjnej redaktor Qyrfyçi, która sama walczy z koronawirusem, a jednak pomogła z realizacją operacji na miejscu. O tym wydarzeniu poinformowała Albańska Agencja Telegraficzna:

oraz albańska prasa