Koronawirus: aktualna sytuacja na Kaukazie Południowym

19-03-20 Promocja 0 comment

GRUZJA

Do tej pory w Gruzji odnotowano 38 przypadków zarażenia koronawirusem. Na razie kraj nie wprowadził stanu wyjątkowego, jednak decyzją władz 18 marca granice z Azerbejdżanem, Armenią, Rosją i częściowo z Turcją zostały zamknięte dla cudzoziemców na dwa tygodnie (ograniczenie nie dotyczy przewozu towarów). Pracownicy prawie wszystkich instytucji państwowych pracują z domów, a uniwersytety, szkoły i przedszkola są zamknięte od początku marca.

Od 18 marca w Tbilisi wprowadzono zakaz kursów tzw.marszrutek, które należą do prywatnej firmy pracującej na zlecenie Urzędu Miasta. Zdaniem premiera GiorgiegoGacharii marszrutki mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa. W stolicy będą nadal funkcjonować inne środki transportu publicznego: autobusy i metro, w których codziennie przeprowadzana jest dezynfekcja. 

Zgodnie z decyzją władz wszystkie obiekty gastronomiczne – restauracje, kawiarnie, bary, i stołówki mogą sprzedawaćwyłącznie posiłki na wynos. Przy czym  pracownicy muszą przygotowywać posiłki w  jednorazowych maskach i rękawicach oraz często dezynfekować ręce, a ich stan zdrowia ma być codziennie kontrolowany.

Dezynfekcja jest przeprowadzana także w kościołach, a nabożeństwa w świątyniach niektórych konfesji są odwoływane. 

W walce z koronawirusem 17 marca Gruzińska Cerkiew Prawosławna poświęciła ulice Tbilisi. Kapłani podzielili się na kilka grup i jeździli pickupami po różnych częściach stolicy, skrapiając ulice wodą święconą. Rytuałowi towarzyszyły pieśni kościelne nadawane z głośników.

Obywatele Gruzji mogą wrócić do kraju, jednak tych, którzy wracają z Chin, Iranu, Korei Południowej, Włoch, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Austrii, Szwajcarii, Norwegii i Danii czeka obowiązkowa dwutygodniowa kwarantanna. Państwo ustanowiło także kary finansowe dla naruszających warunki kwarantanny. Dla osób fizycznych grzywna wyniesie 3 tysiące lari (ok. 1 tys. dolarów), a dla osób prawnych – 15 tysięcy lari. Osoby, które ponownie naruszą warunki kwarantanny, zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej: trafią do aresztu domowego lub zostaną pozbawione wolności na okres do jednego roku.

ARMENIA

W Armenii od dwóch dni trwa wprowadzony przez rząd stanwyjątkowy. Liczba osób zarażonych koronawirusem wzrosła do 84 . 

Większość chorych znajduje się w mieście Wagharszapat,nieopodal Erywania. Z Wagharszapatu prowadzi 27 dróg wyjazdowych, jednak zgodnie z decyzją rządu obywatele mogą korzystać tylko z 3. Przy wyjeździe z miasta lekarze mierzą temperaturę, a w przypadku odchyleń od normy obywatele są kierowani do szpitala albo izolowani w domach. Zamkniętych dróg wyjazdowych z miasta strzeżepolicja.

Armenia zamknęła wszystkie granice lądowe, a powracający do kraju obywatele muszą przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Wprowadzone ograniczenia nie dotyczą jedynie przewozu ładunków.

Na czas trwania stanu wyjątkowego rząd Armenii ogłosił ograniczenia w rozpowszechnianiu informacji – zarówno w mediach, jak i na portalach społecznościowych. Wszelkie publikacje na temat koronawirusa muszą opierać się na oficjalnych danych, które będą przekazywane przez powołaną w tym celu komendanturę. Władze wyjaśniły, że w ten sposób chcą zapobiec panice i agresji przeciwko osobom zarażonym wirusem.

W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego i zamknięciem wszystkich placówek edukacyjnych w Armenii uruchomiono pilotażowy program kształcenia na odległość – od tej pory lekcje i wykłady będą codziennie transmitowane w telewizji publicznej. Ministerstwo Edukacji będzie miało również osobny kanał na Youtube, gdzie będą gromadzone zapisy wszystkich lekcji. Jak poinformowały władze, wszystkie instytucje szkolnictwa wyższego, jak również niektóre szkoły same przeszły na system kształcenia na odległość. Ministerstwo zamierza pomagać tym placówkom, które samodzielnie nie zdołały dokonać tej zmiany.

AZERBEJDŻAN

W Azerbejdżanie do tej pory odnotowano 34 przypadki zarażenia koronawirusem.

W celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby władzewprowadziły nowe prawo, zgodnie z którym za naruszenie reżimu epidemiologicznego, sanitarnego i kwarantanny obywatelom grozić grzywna w wysokości do 1200 dolarów,bądź kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Ponadto, od 19 do 29 marca mieszkańcy prowincji i pojazdy zarejestrowane na prowincji mają zakaz wjazdu do Baku, Sumgaitu i na półwysep Abszeron. Również pociągi, autobusy, minibusy i taksówki zarejestrowane w Baku, Sumgaicie i na Abszeronie mają zakaz przewożenia ludzi z innych miast i regionów do centrum. Ograniczenie to nie dotyczy tylko pojazdów specjalnego przeznaczenia, takich jak karetki pogotowia i ciężarówki przewożące żywność. 

Wstrzymane zostają również wewnętrzne loty pasażerskie. 

Źródło: jam-new.net, newsgeorgia.ge, vestikavkaza.ru

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium