Putin: uszkodzenie gazociągów północnych to akt międzynarodowego terroryzmu

01-10-22 Promocja 0 comment

Prezydent Rosji Władimir Putin po raz pierwszy skomentował sytuację wokół gazociągów Północny Potok 1 i 2. Wg niego, doszło wobec nich do „bezprecedensowej dywersji” oraz „aktu  międzynarodowego terroryzmu ”. Oceny te padły podczas rozmowy telefonicznej Putina z przywódcą Turcji Recepem Erdoganem. Strona rosyjska zamierza inicjować pilne rozpatrzenie tej sprawy przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Kilka dni wcześniej ukazała się informacja o gwałtownym spadku ciśnienia we wspomnianych gazociągach. Wkrótce okazało się, że obie nitki posiadają duże uszkodzenia, w wyniku których gaz techniczny dostaje się do morza. Szwedzkie oraz duńskie stacje sejsmologiczne odnotowały kilka eksplozji w okolicy wyspy Bornholm, koło której przebiegają uszkodzone odcinki gazociągu.

Kwestia dokonania napraw pozostaje otwarta. Wg strony niemieckiej, należy liczyć się z tym, że Północny Potok 1 oraz 2 już nigdy nie będą funkcjonować. Przedostająca się słona woda może bowiem spowodować potężną korozję.

Źródło: forbes.ru