Rosja zaopatruje Kirgistan w rosyjskie podręczniki

27-12-17 Promocja 0 comment

Rosyjska misja humanitarna wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki Rosji podarowały 16 kirgiskim szkołom obwodu issyk-kluskiego ponad 20 tys. podręczników w języku rosyjskim. Ogólna liczba szkół średnich w tym obwodzie wynosi 39, w 28 językiem wykładowym jest rosyjski. Brakuje w nich jednak podręczników, a   bibliotek szkolnych nie uzupełniano od  ponad 25 lat.

Przypomnijmy, że w Kirgistanie  językiem państwowym jest  kirgiski, ale oficjalnym  rosyjski. Zaginie z danymi statystycznymi,  swobodnie  po rosyjsku mówi  48,3 obywateli kraju ; 9% szkół uczy wyłącznie po rosyjsku, a 21% w obu językach czyli  po rosyjsku i kirgisku.

Warto dodać, że w tym roku Ministerstwo Edukacji kraju zmieniło programy  nauczania kładąc  główny nacisk na język angielski: zdaniem lokalnych władz, ułatwi to uczniom dostanie się na uniwersytety USA oraz UE, a migrantom pozwoli  jeździć na zarobek nie tylko do Rosji, lecz także do  państw Unii Europejskiej. Część polityków opowiada się za przejściem z  cyrylicy na  alfabet łaciński.

Źródło: regnum.ru