USA apelują do Łotwy, aby wróciła do poboru żołnierzy. Ryga: mamy własną drogę

31-10-19 Promocja 0 comment

Wpływowy amerykański think tank Jamestown Foundation opublikował analizę na temat obronności krajów bałtyckich. W dokumencie zauważono, że spośród trzech państw obowiązkowej służby wojskowej nie ma tylko na Łotwie. Litwa i Estonia już wróciły do praktyki poboru , pisze gazeta Neatkarīgā rīta avīze.

„Mała Łotwa podczas wojny o niepodległość w 1919 r. zgromadziła w swojej armii 70 000 ochotników. Armia estońska 80 tys. Dziś mały Izrael ma armię lic176 tys.czynnego personelu wojskowego, a po mobilizacji może zyskać kolejne 465 tys.żołnierzy. Te przykłady pokazują, że kraje bałtyckie mogą zrobić więcej, aby zwiększyć swój potencjał obronny” piszą autorzy analizy.

Według amerykańskich ekspertów rozwiązaniem dla Łotwy może być przywrócenieobowiązkowej służby wojskowej – zwłaszcza, że sąsiednie Litwa i Estonia już to zrobiły. Ma to „w sposób znaczący poprawić stan sił zbrojnych zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym,” – czytamy w dokumencie.

Amerykanie oceniają obecny stan sił zbrojnych państw bałtyckich w kontekście hipotetycznego ataku Rosji: „Siły naziemne nie będą w stanie sprostać takiej inwazji, ale sytuacja nie jest beznadziejna”, piszą eksperci.

Neatkarīgā rīta avīze poprosiła o skomentowanie raportu ministra obrony Łotwy Artisa Pabriksa.

„Biorąc pod uwagę demografię i problemy na rynku pracy, warto pomyśleć skąd mielibyśmy wziąć pracowników do naszych przedsiębiorstw, jeśli wycofa się z rynku znaczącą część społeczeństwa?” pyta minister . Według Pabriksa, Łotwa wybrała własną drogę, która pozwoli jej „odpowiedzieć na wszystkie wyzwania”. Składa się ona z czterech elementów: profesjonalnej armii, ochotników dołączających do Zemessarge (Gwardii Narodowej), wprowadzenia tematu obrony państwa w szkołach, a także prac nad stworzeniem  na Łotwie „systemu kompleksowej obrony kraju”.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium