Reuters: Prawicowa opozycja wygrała wybory parlamentarne i prezydenckie w Macedonii Północnej

09-05-24 Promocja 0 comment

Prawicowa opozycja w Macedonii Północnej odniosła w środę duże zwycięstwo w wyborach parlamentarnych i prezydenckich. 

Partia rządząca Macedonii Północnej przegrała 8 maja wybory prezydenckie i parlamentarne, przygotowując grunt dla kandydatki prawicowej opozycji Gordany Siljanovskiej-Davkovej, która zostanie pierwszą kobietą-prezydentem kraju. 

Wyniki podane przez komisję wyborczą pokazały, że w wyborach  parlamentarnych VMRO-DPMNE zdobyła 42% poparcia po podliczeniu  72% , w porównaniu do 14% dla  socjaldemokratów (SDSM), co skłoniło lidera SDSM Dimitara Kovacevskiego do przyznania się do porażki.

„Wynik jest rozczarowujący i  to duży cios dla SDSM”, powiedział Kovacevski na konferencji prasowej, na której wezwał do gruntownych zmian w  swojej partii.

Wyborcy w tym 2-milionowym bałkańskim kraju są sfrustrowani powolnym postępem w staraniach o przystąpienie do Unii Europejskiej, które w 2005 r. były witane z optymizmem, ale od tego czasu stało się symbolem niespełnionej  obietnicy wobec Macedonii Północnej.

Trwała korupcja i powolny rozwój również zniechęciły wyborców do partii rządzącej.

Wyniki wskazują, że prawicowa VMRO-DPMNE będzie miała 59 ze 120 miejsc w parlamencie. Przypuszczalny przyszły premier Hristijan Mickoski powiedział, że jego partia i blok albańskich partii opozycyjnych Vredi, który zdobył 13 mandatów, utworzą rząd. SDSM zdobyła tylko 19 mandatów.

Z kolei w drugiej turze wyborów prezydenckich, Gordana Siljanovska-Davkova, profesor uniwersytetu, wspierana przez VMRO-DPMNE, pokonała popieranego przez SDSM urzędującego prezydenta Stevo Pendarovskiego. Siljanovska-Davkova uzyskała 65% wsparcia,  w porównaniu z 29% dla Pendarovskiego, po podliczeniu ponad 87%  głosów.

Niektórzy wyborcy wyrazili obawy, że nacjonalistyczne poglądy opozycji mogą zaszkodzić stosunkom z sąsiednimi krajami i staraniom o członkostwo w UE. Analitycy nie spodziewają się wielkich postępów w integracji z UE pod rządami opozycji, która sprawowała władzę do 2017 roku. „Przystąpienie do UE nie przyspieszy  pod rządem VMRO-DPMNE”, powiedział Mario Bikarski, analityk ds. Europy Wschodniej i Środkowej w firmie konsultingowej Verisk Maplecroft.

Źródło: Reuters/ Radio Free Europe

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium