Armenia i Azerbejdżan naruszyły zawieszenie broni

13-10-20 Promocja 0 comment

8 października prezydent Rosji Władimir Putin wezwał obie strony do zaprzestania działań wojennych w Górskim Karabachu w celu wymiany jeńców i ciał zabitych, a także zaprosił ministrów spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu do Moskwy na konsultacje w sprawie trwającego od 27 września konfliktu.

Negocjacje pomiędzy ministrami spraw zagranicznych Rosji – Siergiejem Ławrowem, Armenii – ZohrabemMnacakanianem i Azerbejdżanu – Dżejhunem Bajramowemw sprawie konfliktu w Górskim Karabachu odbyły się w Moskwie 9 października w zamkniętym formacie i zakończyły po około 10 godzinach obrad. W ich wyniku i za porozumieniem z prezydentami Federacji Rosyjskiej – Władimirem Putinem i Republiki Azerbejdżanu – IlhamemAlijewem oraz premierem Republiki Armenii – Nikolem Paszynianem, strony zgodziły się na zawieszenie broni, które miało obowiązywać od godz. 12:00 dnia 10 października 2020 r., a którego celem była wymiana jeńców i innych zatrzymanych oraz ciał zabitych. Konkretne warunki zawieszenia broni miały zostać uzgodnione w późniejszym terminie. Azerbejdżan i Armenia zgodziły się również, by poprzez mediację współprzewodniczących Grupy Mińskiej OBWE rozpocząć merytoryczne negocjacje w celu jak najszybszego osiągnięcia pokojowego porozumienia. Strony zatwierdziły też zachowanie dotychczasowego formatu procesu negocjacyjnego.

Po południu 10 października, czyli chwilę po wejściu w życia porozumienia o zawieszeniu broni, Armenia i Azerbejdżan oskarżyły się nawzajem o naruszenie przyjętych postanowień. Erywań obwinił siły zbrojne Azerbejdżanu o ostrzał miejscowości Hadrut leżącej na terytorium Górskiego Karabachu oraz o atak na południowej linii frontu. Baku z kolei poinformowało, że wojska Armenii zaatakowały leżącą na terytorium Azerbejdżanu Agdamę, Terter, Gardutęi Dżebrail i ostrzelały szereg innych zaludnionych punktów.

W nocy z 10 na 11 października władze Górskiego Karabachu zarzuciły Azerbejdżanowi   ostrzał m. in. Stepanakertu i Szuszy. Z kolei Baku 11 października poinformowało o 9 zabitych i 34 rannych w wyniku ataku rakietowego na Gandżę. Górski Karabach oświadczył, że w ramach porozumienia o zawieszeniu broni nie ostrzeliwuje strony azerskiej.

Armenia i Azerbejdżan na bieżąco dementują wzajemne oskarżenia.

Źródło: kavkaz-uzel.eu

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium