Białoruska opozycja: „Biełsat” to wkład w  przyjaźń polsko-białoruską, nie niszczcie go

20-12-16 Promocja 0 comment

 Białoruś„Zamknięcie telewizji »Biełsat«  jest na rękę dyktatorowi Alaksandrowi Łukaszence” – czytamy w oświadczeniu Rady BNR (białoruska partia opozycyjna, tłum. „Rada Białoruskiej Republiki Ludowej”), które opublikowano w poniedziałek na oficjalnej stronie internetowej partii.

Rada BNR wyraziła „poważne zaniepokojenie z związku z zagrożeniem  istnienia telewizji”.

– Z biegiem lat „Biełsat” stał się jednym z najbardziej wpływowych mediów białoruskich, bardzo ważnym graczem w przestrzeni medialnej Białorusi – czytamy w oświadczeniu. – Jest to wyjątkowa platforma służąca wyrażaniu myśli niezależnej. „Biełsat” to też jedyna na świecie telewizja, która nadaje w języku białoruskim. To szczególnie ważne, jeśli wziąć pod uwagę dyktatorski reżim na Białorusi, który dyskryminuje język białoruski i  białoruską kulturę, oraz kontynuuje sowiecką politykę rusyfikacji i zniszczenia wszystkiego białoruskiego. W tym kontekście „Biełsat” odgrywa ważną rolę nie tylko w jako medium, ale także jako zjawisko kulturowe”.

W oświadczeniu podkreślono, że stworzenie i wsparcie dla „Biełsatu” to „nieoceniony wkład w przyjaźń białorusko-polską.

„Zamknięcie telewizji lub znacząca zmiana jej formatu byłaby poważnym ciosem dla wolności słowa na Białorusi” – czytamy w oświadczeniu. – „To byłby cios dla demokracji i bezpieczeństwa w naszym regionie”.

Rada BNR zwróciła się do polskiego rządu i UE z apelem o wsparcie dalszego istnienia telewizji „Biełsat”.

Według dyrektor stacji Agnieszki Romaszewskiej-Guzy,  MSZ planuje zmniejszenie budżetu dla nadającej z Warszawy telewizji „Biełsat” o ponad dwie trzecie – z 17 mln zł do 5 mln zł. „Takie cięcie w przypadku budżetu właściwie każdej instytucji oznacza jej śmierć” – powiedziała Romaszewska.

W wywiadzie dla portalu wpolityce.pl szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski poinformował  o „koncepcji scalenia redakcji zagranicznych w nową TVP Polonia”, do której mieliby zostać włączeni także  dziennikarze „Biełsatu”. Stacja miałaby zapewnione nadawanie m.in. na Białorusi.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium