Biszkek zakazuje krytyki władz

31-03-22 Promocja 0 comment

Burmistrz stolicy Kirgistanu  zabronił pracownikom ratusza publikowania i umieszczania w internecie materiałów krytycznych wobec władz i państwa.

W liście podpisanym przez burmistrza Aziza Sadyrbekowa czytamy, że „przejawy jakiejkolwiek negatywnej reakcji (komentarze, krytyka  itp.) ze strony urzędnika państwowego w sieciach społecznościowych mogą mieć negatywne konsekwencje dla całego aparatu państwa i zrównoważonego rozwoju kraju”. Burmistrz  ostrzegł, że pracownicy urzędu miasta powinni ostrożnie korzystać z powszechnej w Internecie funkcji oceny publikacji, czyli umieszczać  polubienia w sposób przemyślany. W przeciwnym razie, jego zdaniem, nierozważne działania mogą rzucić cień na sprawną realizację polityki państwa. Autor polecenia  wyjaśnił, że pracownicy urzędu miasta nie mogą przesyłać i publikować materiałów fotograficznych, wideo, audio i tekstowych dyskredytujących decyzje władz.

Później biuro burmistrza Biszkeku wyjaśniło, że pismo ma charakter doradczy i chodzi o zapobieżenie  przypadkom rozpowszechniania nierzetelnych informacji wprowadzających obywateli w błąd. Administracja przypomniała również, że zgodnie z ustawą „O państwowej służbie cywilnej w samorządach” urzędnikom zabrania się publicznego krytykowania działań organu wyższego. Naruszenie tego zlecenia  podlega karze, w tym zwolnienia z pracy.

W krajach Azji Środkowej  już wcześniej podejmowano próby kontrolowania publikacji i reakcji internautów. W listopadzie 2021 roku w Turkmenistanie zorganizowano  spotkanie urzędników państwowych, na którym pokazano zdjęcia polityków opozycyjnych i grożono zwolnieniem za polubienia filmów oraz  publikacji z krytyką władz.

W lutym tego roku użytkownicy kazachskich mediów społecznościowych udostępnili skan raportu z komentarzami i polubieniami pod postami na stronach Wydziału Policji Miasta Astany. Jednak później służba prasowa departamentu poinformowała, że ​​kierownictwo nie wymaga od podwładnych zgłaszania polubień i komentarzy na swoich prywatnych kontach na Instagramie.

Źródło: Mediazona CA

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium