COVID-19: aktualna sytuacja na Kaukazie Południowym

02-06-20 Promocja 0 comment

GRUZJA

W Gruzji potwierdzono 794 przypadki zarażenia COVID-19. 12 osób zmarło, 624 wyzdrowiały.

W Gruzji otwarto centra handlowe i targi, wznowiona została też praca komunikacji miejskiej. Tymczasem w ciągu weekendu nastąpił niewielki wzrost liczby zachorowań: 30 maja potwierdzono 26 nowych przypadków, w tym kilka w tbiliskiej dzielnicy Saburtalo. Dotychczas od momentu wybuchu epidemii w stolicy Gruzji nie doszło do masowego rozprzestrzenienia się infekcji.
Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci poinformował w swoim komunikacie, że 29,8 tys. dzieci w Gruzji nie ma w domu warunków do mycia rąk mydłem i wodą. Ponadto według UNICEF 50,4 tys. dzieci w wieku 3-17 lat nie ma w domu dostępu do Internetu oraz komputera, a co za tym idzie – w dobie pandemii wszystkim im grozi opóźnienie w nauce.

Radio Marneuli poinformowało, że niektórzy kierowcy autobusów w gminie Marneuli rażąco łamią zasady bezpieczeństwa przekazując pasażerom na czas przejazdu używane maski medyczne.

Ponad 51 tys. samozatrudnionych osób, które z powodu pandemii w pierwszym kwartale 2020 r. pozostały bez źródła dochodów, otrzymało już wsparcie finansowe od państwa.

W Gruzji restauracje i kawiarnie będą mogły wznowić działalność tylko, jeżeli będą przestrzegać zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Głównym warunkiem ma być zapewnienie społecznego dystansu. Przy jednym stole będzie mogło siedzieć maksymalnie sześciu klientów, a krzesła będą musiały być ustawione w odległości co najmniej 1 metra od siebie. Restauracje z tarasami i werandami muszą ustawiać stoły w odległości 2 metrów od siebie, a wszystkie pozostałe lokale – w odległości co najmniej 2,25 metra. Nie można będzie zamawiać napojów przy barze – kelnerzy będą je dostarczać do stolików. Restauracje, które nie będą mogły obsługiwać klientów na zewnątrz, będą musiały korzystać z elektronicznego menu, bądź menu jednorazowego (wydruki na arkuszach, które trzeba będzie zutylizować po jednokrotnym użyciu). Lokalom gastronomicznym zaleca się stosowanie płatności bezgotówkowych oraz wprowadzenie systemu wcześniejszej rezerwacji miejsc. Pracownicy będą zobowiązani zapewnić środki dezynfekujące oraz sprawdzać temperaturę klientom. Właściciele lokali będą musieli zapewnić personelowi środki ochrony osobistej, takie jak specjalna odzież, obuwie, nakrycia głowy, rękawiczki, maski oraz przyłbice bądź okulary ochronne.

ARMENIA

W Armenii potwierdzono 9492 przypadki zarażenia COVID-19. 139 osób zmarło, 3402 wyzdrowiały.

U premiera Armenii Nikola Paszyniana oraz jego rodziny zdiagnozowano COVID-19. Zarażeni pozostają w izolacji w rezydencji premiera. Premier poinformował, że nie ma żadnych objawów i że będzie kontynuował pracę zdalnie.

Paszynian odmówił zwrócenia się do Gruzji z prośbą o udzielenie pomocy medycznej, stwierdzając, że chciałby obejść się bez wsparcia z zewnątrz. Wcześniej szef Gruzińskiego Narodowego Centrum Kontroli Chorób i Zdrowia Publicznego Amiran Gamkrelidze powiedział, że jeżeli Armenia zaapeluje o wsparcie, Tbilisi jest gotowe pomóc Erewaniowi w przeprowadzaniu testów, zaopatrzeniu w leki, a nawet w przyjmowaniu pacjentów.
Ormiański parlament przyjął w pierwszym czytaniu poprawki legislacyjne, które przewidują odwołanie referendum w sprawie wprowadzenia poprawek do Konstytucji ze względu na pandemię. Opozycja uznała decyzję za antykonstytucyjną, gdyż jej zdaniem, zgodnie z ustawą zasadniczą, referendum może być odroczone, ale nie anulowane.

Referendum w sprawie wprowadzenia zmian do Konstytucji, które przewidywały zakończenie kadencji przewodniczącego i członków Trybunału Konstytucyjnego, było pierwotnie zaplanowane na 5 kwietnia, jednak w związku z wybuchem pandemii zostało odroczone.

AZERBEJDŻAN

W Azerbejdżanie potwierdzono 5494 przypadki zarażenia COVID-19. 63 osoby zmarły, 3428 wyzdrowiało.

31 maja w Azerbejdżanie zniesiono szereg ograniczeń. Otwarte zostały duże supermarkety i centra handlowe (za wyjątkiem centrów rozrywki, kin i punktów gastronomicznych w nich działających). W Baku, Sumgaicie, Gandży, Lankaranie i na Półwyspie Apszerońskim otwarto restauracje oraz kawiarnie. Ponadto dopuszcza się organizowanie zawodów sportowych na otwartej przestrzeni bez udziału kibiców.

Źródło: newsgeorgia.ge, oc-media.org, vestikavkaza.ru

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium