Dorośli mieszkańcy Mołdawii nieznający rumuńskiego będą mogli bezpłatnie nauczyć się języka urzędowego

29-12-22 Promocja 0 comment

Od 2023 roku dorośli mieszkańcy Mołdawii, którzy mają ograniczoną znajomość urzędowego języka rumuńskiego, będą mogli nauczyć się go na bezpłatnych kursach. O przygotowaniu odpowiedniej ustawy poinformowała 26 grudnia prezydent Mołdawii Maia Sandu.

„Krajowy program nauczania języka rumuńskiego dla osób, które go nie znają, został rozszerzony o kursy dla dorosłych, a w budżecie na 2023 rok przeznaczono na ten cel 10 milionów lei” – powiedziała prezydent.

Dodajmy, że program nauki języka rumuńskiego dla mieszkańców Mołdawii został uruchomiony w 2013 roku z inicjatywy Ministerstwa Edukacji tego kraju. Do tej pory program cierpiał na brak funduszy i zapewniał kursy języka rumuńskiego tylko dla dzieci.

Przypomnijmy, że w Mołdawii nie ma odrębnego języka mołdawskiego. Jest to sztuczna nazwa stworzona w czasie okupacji sowieckiej w celu oddzielenia wschodnich Mołdawian, którzy znaleźli się w granicach ZSRS, od zachodnich. Sytuacja zmieniła  się po uzyskaniu przez Mołdawię niepodległości. W deklaracji niepodległości Mołdawii jako język urzędowy został wymieniony język rumuński. W szkołach dzieci uczą się właśnie języka rumuńskiego.

Źródło: Europejska Prawda