Estonia: statki z Rosji szpiegują, a  żaglowce  rozpowszechniają propagandę

16-03-19 Promocja 0 comment

Według estońskiego Departamentu Wywiadu, statki z Rosji coraz częściej wykonują zadania rosyjskiego wywiadu, wzrósł także udział  dużych żaglowców w rozpowszechnieniu propagandy nad Bałtykiem.

W dorocznym raporcie  estońskiego Departamentu Wywiadu czytamy, że rosyjska flota cywilna zajmuje się wspieraniem  wojskowych struktur państwowych, „statki  można wykorzystać w odpowiednim czasie do zbierania informacji, do celów wojskowych lub do prowadzenia tajnych operacji ”.

Jeśli wcześniej uwagę  przyciągały statki badawcze, to teraz w polu zainteresowania  służb bezpieczeństwa państw UE i NATO coraz częściej  znajdują się   statki należące do rosyjskich firm i pływające pod rosyjską banderą.

Departament zauważa, że rosyjskie statki  próbują pod różnymi pretekstami wpływać w strefę  ćwiczeń morskich innych krajów, obserwują obszary wodne zamknięte dla żeglugi, na przykład miejsca  w których testowane jest nowe uzbrojenie a także bazy morskie.

„Próby wpłynięcia  na wody terytorialne państw usprawiedliwiane są koniecznością schronienia  przed burzą lub problemem technicznym statku. Żadna inna flota cywilna nie stosuje podobnych >chwytów<,  – czytamy w raporcie.

„Nowym, rozwijającym się kierunkiem jest wykorzystywanie rosyjskich statków do celów propagandowych, zauważają Estończycy.

„To już jest pewna »moda«, że do celów propagandowych używa się dużych żaglowców rosyjskich biorących udział w  regatach i festiwalach na całym świecie” .

Towarzyszą temu wydarzenia skierowane do miejscowej ludności rosyjskojęzycznej, występy propagandowe przedstawiające pojedyncze epizody z historii Rosji oraz działalność „misyjna” Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, która wykorzystuje do tego ikony i relikwie świętych.

Jako przykład, raport  podaje częstego gościa „Tallinn Sea Days” – żaglowca szkoleniowego „Mir” z Sankt-Petersburga, na którego pokładzie znajduje się centrum fundacji „Russkij Mir”.

Ważne jest, aby zwracać większą uwagę na statki pływające pod rosyjską flagą i charakter ich pobytu w wodach terytorialnych i w  portach państw – konkludują  Estończycy.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium