Międzynarodowy Kongres 'Historyczna Wspólnota Czterech Narodów – dziedzictwo idei i perspektywy na przyszłość’

13 września / 08:00 - 16 września / 17:00

Call for papers

Historical commonwealth of Four Nations – the Legacy of the Idea, and Future Prospects.

The international congress ” Historical commonwealth of Four Nations – the Legacy of the Idea, and Future Prospects” will be held in Warsaw on September 13-16, 2024.

More than 200 historians from different countries will take part in the event.

Deadline for paper proposals: May 31, 2024

GENERAL TOPICS OF THE CONFERENCE

• Liberation movements and national states
  • Topography of interethnic conflicts in Eastern and Central Europe
  • Anti-Semitism and Philo-Semitism in Eastern and Central Europe (phenomenology and conflictology)
  • Eastern European multiculturalism in the face of the „Russian problem” (on overcoming imperial and totalitarian practices of ‚racism‘)
  • Dream of the Commonwealth Triangle: its Legacy & Today’s Approach
  • Decolonising culture: historical contexts, societal values, heritage protection, dismantling propaganda
  • Culture of change or cultural change: the world under pressure from Russian armed and information aggression
  • War through the eyes of a historian at the frontline
  • Religion, society and politics. Imperialism and the Church (waiting for the title)
  • Historians-IDPs: life and professional challenges (to be specified)
  • The economics of Eastern Europe: on the threshold of new challenges

APPLICATION FORMS & PAPER PROPOSALS

Please send your APPLICATION FORMS as well as PAPER PROPOSAL FORMS, ABSTRACT SUBMISSION to kongres.studium@uw.edu.pl

THE PAPER PROPOSALS, full papers and their abstracts must be written in English.

PANEL PROPOSAL

We are ready to consider other subjects of presentation broadly reflecting the main theme of the Conference. Panels may be proposed under these conditions:

1.  The theme of the panel has to reflect the main theme of the Conference,
  2. The applicant proposing the panel must guarantee 4 – 7 participants,
  3. The applicant or one of the participants has to be the Chair of the proposed panel;
  4. Furthermore, if the conditions are fulfilled, a discussant can also be assigned to the panel.
  5. Proposals are to be submitted directly to the Secretary of Programme Board at kongres.studium@uw.edu.pl

LOCATION THE CONFERENCE will be held in Uniwersity of Warsaw.

SCHEDULE THE CONFERENCE will begin on Friday, September 13 at 11 AM, and end on Monday, September 16 at 2 PM, 2023. Further information concerning chedules will be delivered to registered participants by email.

Zaproszenia do publikowania

Historyczna Wspólnota Czterech Narodów – dziedzictwo idei i perspektywy na przyszłość.

Międzynarodowy kongres ” Historyczna Wspólnota Czterech Narodów – dziedzictwo idei i perspektywy na przyszłość ” odbędzie się w Warszawie w dniach 13-16 września 2024 roku. W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 historyków z różnych krajów.

Termin składania propozycji referatów: 31 maja 2024

LISTA OGÓLNYCH TEMATÓW KONFERENCJI

• Ruchy wyzwoleńcze i państwa narodowe
  • Topografia konfliktów międzyetnicznych w Europie Wschodniej i Środkowej
  • Antysemityzm i Filosemityzm w Europie Wschodniej i Środkowej (fenomenologia i konfliktologia)
  • Multikulturalizm w Europie Wschodniej w obliczu „rosyjskiego problemu” (o pokonywaniu imperialnych i totalitarnych praktyk „rasizmu”)
  • Marzenie o Trójkącie Wspólnoty: Jego Dziedzictwo i Dzisiejsze Podejście
  • Dekolonizacja kultury: konteksty historyczne, wartości społeczne, ochrona dziedzictwa, demontaż propagandy
  • Kultura zmiany czy zmiana kultury: świat pod presją rosyjskiej agresji zbrojnej i informacyjnej
  • Wojna oczami historyka na pierwszej linii frontu
  • Religia, społeczeństwo i polityka. Imperializm i Kościół (tytuł w trakcie opracowywania)
  • Historycy – osoby przesiedlone: życie i wyzwania zawodowe (do sprecyzowania)
  • Ekonomika Europy Wschodniej: na progu nowych wyzwań

FORMULARZE APLIKACYJNE I PROPOZYCJE DO PUBLIKOWANIA

Prosimy o przesyłanie FORMULARZY APLIKACYJNYCH oraz FORMULARZY PROPOZYCJI PUBLIKACJI, ABSTRAKTÓW na podany adres e-mail kongres.studium@uw.edu.pl

PROPOZYCJE PUBLIKACJI, pełne publikacje oraz ich abstrakty muszą być napisane w języku angielskim.

PROPOZYCJA PANELU

Jesteśmy gotowi rozważyć inne tematy prezentacji szeroko odzwierciedlające główny temat Konferencji. Panele mogą być proponowane pod następującymi warunkami:

1. Temat panelu musi odzwierciedlać główny temat Konferencji,
  2. Osoba zgłaszająca panel musi zagwarantować udział 4-7 uczestników,
  3. Osoba zgłaszająca panel lub jeden z uczestników musi pełnić funkcję Przewodniczącego proponowanego panelu.
  4. Ponadto, jeśli warunki zostaną spełnione, do panelu może zostać przypisany dyskutant.
  5. Propozycje należy składać bezpośrednio do Sekretarza Rady Programowej pod podanym adresem e-mail.

LOKALIZACJA

KONFERENCJA odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim.

HARMONOGRAM

KONFERENCJA rozpocznie się w piątek, 13 września o godzinie 11:00, a zakończy się w poniedziałek, 16 września o godzinie 14:00, 2024 roku. Dodatkowe informacje dotyczące harmonogramu zostaną przekazane zarejestrowanym uczestnikom drogą mailową.

Początek:
13 września / 08:00
16 września / 17:00
Kategoria Wydarzenie:

Centre for East European Studies (kongres)
kongres.studium@uw.edu.pl

ul. Dobra 55