KAPITUŁA NAGRODY im. TYTUSA FILIPOWICZA utworzonej w 2018 r., w 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski i Gruzji, ogłasza nabór kandydatur do Nagrody na rok akademicki 2021/2022 NAGRODA IM. TYTUSA FILIPOWICZA ma na celu honorowanie zasług obywateli krajów Kaukazu w rozwoju nauki, kultury i życia publicznego, w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Kaukazie oraz budowaniu demokracji. NAGRODA im. TYTUSA FILIPOWICZA – 1o-miesięczny pobyt naukowo-dydaktyczny na 5 polskich uniwersytetach dla kandydata z zakresu nauk humanistycznych oraz STAŻE PRZY NAGRODZIE – 2-miesięczne pobyty badawcze na 2…
Dowiedz się więcej »Studium Europy Wschodniej ogłasza XIX doroczny konkurs na STYPENDIA WSCHODNIE – STUDIA MAGISTERSKIE II STOPNIA Stypendia umożliwiają realizację 2-letnich, magisterskich „STUDIÓW WSCHODNICH UW” w okresie od 1.X.2021 r. do 30.VI.2023 r. Stypendia przeznaczone są dla kandydatów z: Europy Wschodniej, Bałkanów, Kaukazu i Azji Środkowej Termin przyjmowania zgłoszeń – do 20 marca 2021 r. KWESTIONARIUSZ KANDYDATA STYPEDNIA WSCHODNIE / ENG HERE FOLDER INFORMACYJNY / ENG HERE REGULAMIN KOMPLET dokumentów należy nadesłać e-mailem najdalej do 20 marca 2021 r. na…
Dowiedz się więcej »Trzy dekady działalności... Korzenie Studium Europy Wschodniej sięgają 1990 roku. To wtedy polska sowietologia wróciła na dawne, przedwojenne szlaki, by w jak najlepszy sposób kontynuować najlepsze tradycje polskich naukowców-badaczy wschodu Europy. Jubileusz trzydziestolecia, który przypadł na 4 i 5 grudnia 2020 odbył się w cieniu zagrożenia spowodowanego pandemią koronawirusa. Ze względów bezpieczeństwa ograniczyliśmy celebrację naszych urodzin do dwudniowej telekonferencji oraz jubileuszowej serii książek, cyklu 30 tomów na 30-lecie. Jednakże tak ważne wydarzenie, jak trzydzieste urodziny wymaga odpowiedniego uczczenia. Dlatego rok…
Dowiedz się więcej »"Ja panuję nad ludem, a Bóg nad sumieniami" W 2021 roku minie 450 lat od czasu wybrania w 1571 roku przez Zgromadzenie Narodowe w Gyulafehérvár (dziś rum. Alba Iulia) urodzonego w Szilágysomlyó (dziś rum. Șimleu Silvaniei) Stefana Batorego na księcia Siedmiogrodu. Stowarzyszenie Zachowania Tradycji Batory–Bem, w porozumieniu z Fundacją im. Stefana Batorego w Szilágysomlyó przy wsparciu Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka ogłasza rok 2021 Rokiem Pamięci Batorego. Celem obchodów tego roku jest pielęgnowanie…
Dowiedz się więcej »