Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

XX Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Prometejska, 24-25 października 2024. Czekamy na zgłoszenia!

24 października / 09:00 - 25 października / 18:00

W imieniu Dyrekcji Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Redakcji czasopisma „Nowy Prometeusz” zapraszamy do wzięcia udziału

w XX Jubileuszowej  Międzynarodowej Konferencji Prometejskiej pt.,

 Imperializm i Kolonializm w Badaniach Sowietologicznych,

w dniach 24-25 października 2024, na Uniwersytecie Warszawskim.

Coraz częściej badacze zajmujący się historią Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej, Azji Środkowej i Kaukazu analizując współczesne reżimy polityczne i tradycji ideologiczne sięgają do ważnych koncepcji historycznych, jak imperializm, kolonializm, które również uzupełniają czasami cząstką – neo. Tym samym intelektualiści i badacze podkreślają ciągłość rosyjskiej tradycji politycznej z XVI wieku, kiedy w Cesarstwie Moskiewskim pojawiła się idea o Moskwie –Trzecim Rzymie i aż do wizji rosyjskiego „osobogo puti” sensu largo.
W XX w. bolszewicy którzy doszli do władcy z hasłami walki z rosyjskim imperializmem po wygraniu wojny domowej walczyli o odbudowę mocy i granic imperialnych monarchii Romanowów. Po przyjęciu nowopowstałych państw Kaukazu, Azji Środkowej, Ukrainy i Białorusi wraz z militarną obecnością na zajętych terytoriach było kontynuowano ideologię o cywilizacyjnej misji Rosji Sowieckiej. W okresie stalinizmu na początku lat trzydziestych XX w. nastąpiło wzmocnienie imperialnej ideologii i ambicji geopolitycznych.
Rozpadowi Związku Sowieckiego w 1991 r. towarzyszyły dyskusje naukowe, jak i badania nad totalitaryzmem, represjami oraz stosowanymi narzędziami przemocy. Dopiero inwazja Rosji w 2022 r. na Ukrainę sprowokowała zachodnią historiografię do ponownej analizy dziedzictwa imperialnego Rosji i jego odzwierciedlenie na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Nieraz jest ono badano przez optykę metodologii postkolonialnej. Podejście to budzi nieraz pytania i wątpliwości historyków, antropologów, kulturologów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Tym zagadnieniom chcemy przejrzeć się poprzez wymianę poglądów oraz dyskusję podczas corocznej Konferencji Prometejskiej.

Konferencja poświęcona będzie historycznemu i teoretycznemu wymiarowi imperializmu i kolonializmu w studiach sowietologicznych oraz różnym formom imperializmu kulturalnego, przeszłym i obecnym próbom (przywrócenia) ustanowienia przez Rosję geopolitycznej dominacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Środkowej.

Uznając ważną rolę dyskusji nad imperialistyczną istotą Rosji, podczas konferencji zostanie omówione zagadnienie totalitaryzmu w historii Rosji oraz historia antysowieckiego ruchu oporu.

Zapraszamy znawców Rosji do debaty o percepcji Rosji carskiej, sowieckiej oraz współczesnej w zachodniej historiografii oraz w krajach tzw. Globalnego Południa.

Zachęcamy historyków i ekspertów od Rosji oraz ZSRS do wymiany intelektualnej i rozważenia, dlaczego temat sowieckiego kolonializmu nie był dominującym sposobem rozumienia historii ZSRS.

Przyjmując podejście interdyscyplinarne zapraszamy prelegentów zajmujących się historią, antropologią, kulturoznawstwem, językoznawstwem, naukami politycznymi, socjologią i innymi dyscyplinami.

Potencjalne tematy będące przedmiotem zainteresowania Konferencji:

  • Zagadnienia rosyjskiego imperializmu w pracach działaczy prometejskich,
  • Cechy i właściwości rosyjskiego imperializmu,
  • Pojęcie imperium w rosyjskiej myśli politycznej,
  • Wizja kolonializmu rosyjskiego w myśli intelektualnej narodów Europy Środkowo-Wschodniej,
  • Polityka narodowościowa imperium rosyjskiego i ZSRR,
  • Historia antysowieckiego ruchu oporu,
  • Ekspansjonistyczne koncepcje w historii Europy Środkowo-Wschodniej,
  • Koncepcja Ruskiego miru jako imperializmu wspólnotowego,
  • Imperializm i kolonializm w perspektywie porównawczej,
  • Kulturalne przejawy kolonializmu,
  • Granice imperium i kolonialne pogranicza,
  • Imperializm i język,
  • Kolonialna dominacja przez pryzmat gender, płci i problemów etnicznych.

Organizatorzy są otwarci na wszelkie tematy mieszczące się w zaproponowanych zagadnieniach.

Zgłoszenia na konferencję prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres mailowy programy.studium@uw.edu.pl do 31 sierpnia 2024 r.

Formularz aplikacyjny/Application form

Komitet naukowo-organizacyjny konferencji zastrzega sobie prawo do ostatecznej decyzji o zakwalifikowaniu tekstu wystąpienia i jego opublikowania.
O zakwalifikowaniu referatu organizatorzy będą powiadamiać w terminie do 15 września, zastrzegając sobie prawo do odrzucenia zgłoszonych propozycji referatów bez podania przyczyn. Wybrane referaty będą opublikowane w czasopiśmie „Nowy Prometeusz”.

Długość referatu do 20 minut.

Miejsce konferencji: Uniwersytet Warszawski

Języki konferencji: polski i angielski.

Opłata: Udział w konferencji jest bezpłatny.

Dla uczestników przyjeżdżających spoza Polski możemy dokonać rezerwacji w hotelu Uniwersytetu Warszawskiego „Hera” lub „Gromada”.

Komitet naukowy:

  • dr Oleksandr Avramchuk (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
  • prof. Zaur Gasimov (Uniwersytet w Bonn)
  • prof. Gennadii Korolov (Centrum Mieroszewskiego)
  • dr Katsiaryna Kryvichanina (Studium Europy Wschodniej UW)
  • Jan Malicki dr h.c. (Studium Europy Wschodniej UW)
  • dr Witold Rodkiewicz (Studium Europy Wschodniej UW)

Komitet organizacyjny:

  • dr Shahla Kazimova (Studium Europy Wschodniej) – Redaktor Naczelna
  • Hanna Kalinowska (Studium Europy Wschodniej UW)
  • Denys Kutsenko (Studium Europy Wschodniej UW)

Szczegóły

Początek:
24 października / 09:00
Koniec:
25 października / 18:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , , , ,

Miejsce wydarzenia

Uniwersytet Warszawski
ul. Dobra 55
Warszawa,
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia