Jak Putin położył kres „jedności narodów Białorusi i Rosji”

09-04-18 Promocja 0 comment

W poniedziałek 2 kwietnia, kiedy na Białorusi jest obchodzony Dzień Jedności Narodów Białorusi i Rosji, białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka wysłał  do Władimira Putina  telegram z gratulacjami z okazji tego święta.

W telegramie Łukaszenka  zwrócił uwagę, że współpraca obu krajów „ma ogromny potencjał”.  „Aby w pełni go zrealizować, musimy ściśle przestrzegać umów” – dodał  białoruski przywódca.

Czy jest możliwa reanimacja starego projektu  przyjaźni białorusko-rosyjskiej? Na to pytanie spróbowała odpowiedzieć białoruska gazeta „Salidarnaść”, w rozmowie  z politologiem, dyrektorem Centrum Badań Strategicznych i Polityki Zagranicznej w Mińsku Arsenijem Siwickim.

„Ta retoryka nie odpowiada rzeczywistości ” – uważa ekspert. „Kierunek, który Alaksandr Łukaszenka wyznaczył w  kontaktach z Rosją pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku, jeżeli jeszcze istnieje, to tylko na zasadzie inercji.  Możemy powiedzieć, że idea jedności zawiodła”. Według eksperta , wynika to z postawy Władimira Putina.

– On niemal natychmiast odrzucił ideę równorzędnego partnerstwa między dwoma krajami. I  de facto zaproponował opcję włączenia Białorusi do Federacji Rosyjskiej.

Arsenij Siwicki jest przekonany, że „na ideę jedności narodów Białorusi i Rosji znacząco wpłynął konflikt rosyjsko-ukraiński ”:

– Agresja przeciwko Ukrainie pokazała, że Rosja jest gotowa rozpocząć wojnę nawet z przyjacielem, jeżeli będzie  to zgodne z jej  strategicznymi celami . A konflikty, które wielokrotnie wybuchały między Rosją a Białorusią w ciągu ostatnich kilku lat, potwierdzają gotowość zdecydowanego  forowania   przez Rosję własnych  interesów na Białorusi.

Ekspert zwraca uwagę, że Białoruś  nadal  ma dla Kremla duże znaczenie, „ponieważ jest to rodzaj bufora i najkrótsza droga do korytarza w kierunku Kaliningradu”:

– Dlatego Kreml nie może pozwolić Mińskowi  wymknąć się spod kontroli. Idealną opcją dla Rosji byłoby przekształcenie Białorusi w całkowicie posłusznego satelitę, który  robi wszystko, czego chce Kreml.

Dlatego, według Siwickiego, Rosjanie już rozważają scenariusze tzw. „przejścia władzy” na Białorusi, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych i prezydenckich w latach 2019–2020.

„Moskwa będzie próbowała ingerować w te procesy, próbując doprowadzić do przejęcia władzy przez kogoś, kto będzie w pełni realizował strategiczne interesy Kremla na Białorusi, w erze po Łukaszence” – powiedział Arsenij Siwicki.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium