Ministerstwo Edukacji Białorusi zezwoliło na wycieczki uczniów do Kuropat

07-02-19 Promocja 0 comment

Inicjatorzy projektu „O włączeniu do programu nauczania uczniów wycieczki do Kuropat” otrzymali oficjalną odpowiedź z Ministerstwa Edukacji Białorusi.

W liście przekazanym na ręce działacza  społecznego Aleha Korbana, Ministerstwo Edukacji  napisało, że ono samo nie jest przygotowane do organizowania wycieczek do miejsc stalinowskich represji.

Formalnie – z powodu „braku certyfikowanych przewodników” na tej trasie, jak również jako „braku  tego obiektu w wykazie terenów wycieczek i tras turystycznych” Ministerstwo dodaje, że wycieczki do Kuropat są dozwolone opcjonalne w ramach programu nauczania literatury białoruskiej i historii Białorusi.

„Dla pełniejszego opracowania tematu »Maksim Harecki« [białoruski polityk i pisarz, rozstrzelany w 1938 r. – red.] podczas zajęć edukacyjnych i pozalekcyjnych z »Literatury Białoruskiej« zalecane są wycieczki do obiektu »krzyż Maksima Hareckiego« w Kuropatach” – stwierdzono w odpowiedzi, podpisanej przez wiceminister edukacji Raisę Sidarenkę.

Co do przedmiotu „Historia Białorusi”, ministerstwo poleca zapoznanie się ze specyfiką historii  kraju, w tym wizytę w Kuropatach.

Jesienią 2018 roku działacze stowarzyszenia „Alternatywa” zebrali ponad 2 mln podpisów pod petycją do Ministerstwa Edukacji Białorusi z propozycją włączenia do programu nauczania przedmiotu „Historia Białorusi” wycieczki do Kuropat – miejsca masowej egzekucji i pochówku ofiar represji stalinowskich lat 30–40ch XX wieku.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium