Moskiewskie  spotkanie wicepremierów Rosji, Armenii i Azerbejdżanu

30-01-21 Promocja 0 comment

Radio Azatutyun podało, że 30 stycznia w Moskwie odbędzie się spotkanie wicepremierów Rosji, Armenii i Azerbejdżanu w sprawie Górskiego Karabachu. Strony uzgodniły stworzenie takiego formatu negocjacyjnego 11 stycznia, podczas pierwszego od wstrzymania konfliktu oficjalnego spotkania głów trzech państw – prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Armenii Nikola Paszyniana i prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa. Głównym zadaniem uczestników zaplanowanego spotkania będzie określenie działań  mających na celu odbudowę i przywrócenie połączeń transportowych w regionie.

W trakcie rozmów wicepremierzy omówią najprawdopodobniej kilka możliwych projektów, m.in budowę linii kolejowej przez terytorium Armenii, łączącej  Azerbejdżan z Nachiczewanem  (eksklawa Azerbejdżanu) oraz Armenię i Rosję. Obecnie Azerbejdżan posiada z Nachiczewanem jedynie połączenia lotnicze.

Jak podają rosyjskie źródła, Baku, chciałoby także  doprowadzić do budowy autostrady w regionie. W zamian Armenia może otrzymać połączenie kolejowe z Rosją (kraje  takowego nie mają – wcześniej przebiegało ono przez Gruzję, ale po wojnie w Abchazji w latach 1992-1993 zostało przerwane). Ponadto, jak podają źródła, wicepremierzy mogą przedyskutować propozycję stworzenia połączenia kolejowego Armenia – Iran przez terytorium Nachiczewanu. 

Źródło: ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium