Napięcia pomiędzy Kirgistanem a Tadżykistanem trwają 

26-05-21 Promocja 0 comment

Kirgistan odmówił wpuszczenia do swojego kraju dziesiątków obywateli Tadżykistanu. Międzynarodowe lotnisko Manas w Biszkeku poinformowało, że 177 podróżnych, którzy przybyli 25 maja z Duszanbe czarterowym lotem Somon Air zawrócono do Tadżykistanu. Dziewięciu innym cudzoziemcom zezwolono na wjazd do Kirgistanu. 

26 maja tadżycka redakcja Radia Wolna Europa poinformowała, że ​​około 100 obywateli Tadżykistanu pragnących wrócić do domu lub wyjechać do Rosji utknęło na lotnisku Manas, ponieważ odmówiono im możliwości wyjazdu. Urzędnicy lotniska zaprzeczyli jednak tym informacjom. 

21 maja rząd kirgiski nałożył tymczasowe ograniczenia na obywateli Tadżykistanu wjeżdżających, wyjeżdżających i przejeżdżających przez jego terytorium. Władze również wstrzymały przewóz towarów przez liczne przejścia lądowe. Premier Ulukbek Maripow oświadczył, że ograniczenia będą obowiązywać do czasu rozwiązania spornych kwestii między obu krajami. Prócz wytyczania granic i demarkacji kirgiski sąd postawił sobie za  cel wzmocnienie państwowych granic. Maripow wezwał mieszkańców przygranicznych wiosek do wyrozumiałości. 

Na razie obywatele Kirgistanu mogą swobodnie  wjeżdżać do Tadżykistanu. 

Przebieg około 450-u kilometrów z 970-o kilometrowej kirgisko-tadżyckiej granicy budzi wątpliwości obu państw, pomimo wieloletnich prób zamknięcia sprawy. Wątpliwości te często powodowały napięcia wśród mieszkańców regionów przygranicznych . Najpoważniejszy incydent miał miejsce pod koniec kwietnia br, kiedy wybuchły walki o kontrolę nad spornym źródłem dostaw wody. Co najmniej 36 obywateli Kirgistanu i 20 obywateli Tadżykistanu zginęło w walkach, w czasie których doszło do wymiany ognia, pomiędzy wojskami kirgiskimi i tadżyckimi. Tysiące  tysięcy Kirgizów zostało zmuszonych do ucieczki, spalono dziesiątki budynków.

Prognozy na przyszłość nie budzą otymizmu. 25 maja kirgiska redakcja Radia Wolna Europa poinformowała, że ​​prawodawcy w Kirgistanie opracowali ustawę zezwalającą mieszkańcom obszarów przygranicznych na posiadanie i noszenie broni, po odbyciu obowiązkowego szkolenia. Konkretnym celem przepisów, obecnie poddanych publicznej debacie,  jest pomoc w ochronie granic kraju.

Źródło: Eurasianet 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium