Niestabilna sytuacja w Górskim Badachszanie

19-05-22 Promocja 0 comment

Agencja informacyjna Chowar powołując się na służbę prasową Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Tadżykistanu poinformowała, że resort rozpoczął operację antyterrorystyczną w okręgu rusańskimGórsko-Badachszańskiego Obwodu Autonomicznego. Według MSW 17 maja członkowie zorganizowanej grupy przestępczej w celu destabilizacji sytuacji społeczno-politycznej zablokowali odcinek międzynarodowej drogi Duszanbe-Kulma. Resort twierdzi, że przestępcy złamali porządek konstytucyjny, angażowali zagranicznych najemników do ataków terrorystycznych i prowokacji. Podano również, że otrzymują oni fundusze, broń i amunicję od międzynarodowych organizacji terrorystycznych. „Zorganizowane grupy przestępcze nie zastosowały się do zgodnych z prawem żądań funkcjonariuszy, aby oddać broń i amunicję, a stawiłyopór zbrojny” – stwierdzono w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Pamir DailyNews, 18 maja od siódmej rano w okręgu rusańskimsłychać strzały. Świadkowie donoszą o ośmiu rannych. Sieć telekomunikacyjna w regionie jest wyłączona, a w kierunku Chorogu ruszyły konwoje wojskowe.

14 maja w Chorogu miała miejsce demonstracja, w której wzięło udział około tysiąca osób. Protestujący domagali się dymisji szefa regionu Aliszera Mirzonabotai burmistrza Chorogu Rizo Nazarzody, a także usunięcia blokad drogowych w Chorogu i uwolnienia wszystkich zatrzymanych po protestach listopadowych. Demonstranci obiecali kontynuować protesty , jeśli władze nie zastosują się do ich żądań. Prokuratura odpowiedziała stłumieniem demonstracji i potraktowaniem ich jako aktów terrorystycznych.

Wieczorem 17 maja mieszkańcy Chorogu próbowali zebrać się na akcję protestu , ale policja użyła przeciwko nim gumowych kul i gazu łzawiącego. W rezultacie zmarł 30-letni Zamir Nazarszojew. Prokuratura GBAO wszczęła sprawę karną przeciwko dziennikarce Ulfathonimie Mamadszojewej, oskarżając ją, że jestgłównym organizatorem protestu. Tymczasem w tym czasie dziennikarka przebywała w Duszanbe.

Agencja informacyjna Asia-Plus odmówiła relacjonowania wydarzeń na wschodzie kraju po tym, jak prokuratura zagroziła jej zamknięciem. W Duszanbe, po opublikowaniu z Mamadszojewą zaatakowano dziennikarzy tadżyckiej redakcji Radia Wolna Europa oraz Current Time, zabierając im sprzęt.

Źródło: Mediazona CA

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium