Parlament Gruzji zniósł parytet płci

08-04-24 Promocja 0 comment

Parlament Gruzji przyjął poprawki do ordynacji wyborczej, zgodnie z którymi partie polityczne nie będą już zobowiązane do układania przedwyborczych list partyjnych z uwzględnieniem kwot płci. Za przyjęciem poprawek głosowało 85 deputowanych, 22 było przeciw.

Projekt ustawy, rozpatrywany w trybie przyspieszonym, został zainicjowany przez partię Girczi i poparty przez ugrupowanie rządzące Gruzińskie Marzenie. Znosi on zasadę, że co czwarta osoba na liście partyjnej musi być kobietą.

Uchylono również przepis, który przewiduje 30-procentowy dodatek do finansowania ugrupowań politycznych w celu wzmocnienia organizacji kobiecych w partiach.

Aby ustawa weszła w życie, musi zostać podpisana przez prezydent Salome Zurabiszwili.

Jak wyjaśnili inicjatorzy zmian, mechanizm kwotowy nic nie wnosi, jeżeli idzie o cele partii politycznych, stanowi natomiast pewne ograniczenie.

„Tworzenie list partyjnych na podstawie kryterium płci nie ma logicznego uzasadnienia. Przy takiej ingerencji udział kobiet w polityce nigdy nie będzie traktowany poważnie. Celem ustawy jest pomoc zajmującym się polityką kobietom w uniknięciu uszczerbku na reputacji spowodowanego przez kwoty. Kwoty płci dodatkowo wzmacniają istniejące stereotypy na temat kobiet, utrudniając ich postrzeganie jako pełnoprawnych podmiotów politycznych.

Fakt, że kwoty nie są powiązane ze wzmocnieniem pozycji kobiet, potwierdzają przykłady wielu krajów, w tym Rwandy, państwa, w którym 49 z 80 miejsc w izbie niższej zajmują kobiety, choć nikt nie może powiedzieć, że prawa kobiet w Rwandzie chronione” – podano w uzasadnieniu projektu ustawy.

Źródło: ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium