Ponad 8 tys. naukowców w Rosji może stracić pracę

01-08-16 Promocja 0 comment

Rosyjskie ministerstwo szkolnictwa i nauki w najbliższym czasie planuje zwolnienie około 8300 naukowców. Przyczyną jest zmniejszenie finansowania z budżetu państwowego programu „Rozwój nauki i technologii”. Ponadto resort poddał w wątpliwość „jakość zarządzania wieloma projektami naukowymi”.

W 2017 r. planowane jest zwolnienie 500 naukowców, w tym również pracujących w  Rosyjskiej Akademii Nauk oraz w Instytucie Energii Atomowej  znanym jako Instytut Kurczatowa. W 2019 r. z tej ważnej w czasach radzieckich placówki naukowej ma odejść kolejnych 1500 pracowników.

24 lipca br. w rosyjskich mediach pojawiła się informacja o liście  do rezydenta Putina 100 pracowników  Akademii Nauk, w którym naukowcy protestują przeciwko planom resortu szkolnictwa i nauki.

We wszystkich rosyjskich instytucjach naukowych i akademickich zatrudnionych jest obecnie łącznie około 135 tys. pracowników, z czego stopień naukowy odpowiadający polskiemu  doktorowi habilitowanemu ma około 8 tys.

Źródło: news.mail.ru