Prezentacja na 200-lecie UW – Dawne Obserwatorium Astronomiczne UW na górze Pop Iwan w Czarnohorze

02-04-16 Promocja 0 comment

Dawne Obserwatorium Astronomiczne UW na górze Pop Iwan w Czarnohorze

22 kwietnia 2016, godz. 18:00
Pałac Kazimierzowski, sala Senatu UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Obserwatorium

Zapraszamy na wyjątkową prezentację poświęconą dawnemu Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznemu im. Józefa Piłsudskiego na górze Pop Iwan (obecnie w granicach Ukrainy).

Prezentacja przybliży historię otwartego w 1938 r. Obserwatorium, położonego ówcześnie na granicy polsko-czechosłowackiej (od 1939 r. polsko-węgierskiej), które stanowiło filię Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Goście naszego wydarzenia dowiedzą się również o (całkiem już współczesnym) projekcie rewitalizacji gmachu d. Obserwatorium, realizowanym wspólnie przez Studium Europy Wschodniej UW i Uniwersytet Przykarpacki w Iwanofrankiwsku od 2006 r. Powstanie tu akademickie schronisko, które stworzy symboliczny punkt górskich wypraw studentów z Polski i Ukrainy, a także będzie pełnić funkcje dydaktyczne i badawcze. Obiekt będzie również służył jako Stanica – stały posterunek – Ukraińskiej Służby Ratownictwa Górskiego oraz Polsko-Ukraińskiej Szkoły Ratownictwa Górskiego.

Prezentację poprowadzą wspólnie Ihor Cependa (Rektor Uniwersytetu Przykarpackiego) oraz Jan Malicki (dyrektor Studium Europy Wschodniej UW). Do udziału zaprosiliśmy także ekspertów z Polski i Ukrainy, przedstawicieli Obserwatorium Astronomicznego UW i GOPR .

Prezentacji towarzyszyć będzie wystawa „Uniwersytecki Pop Iwan”.

Gmach Obserwatorium zima 2009 r.