Raport: bezpłatne studia nie rozwiązały problemów szkolnictwa wyższego w Estonii

24-10-19 Promocja 0 comment

Wprowadzony w 2013 r. przez Estonię system bezpłatnych studiów wyższych nie zwiększył liczby studentów na kierunkach, których absolwentów najbardziej brakuje na rynku pracy. Studenci nie zaczęli też mniej pracować.

Taka jest konkluzja raportu opublikowanego przez Urząd Kontroli Państwowej, 23 października.

Oczekiwania państwa po wprowadzeniu bezpłatnych studiów spełniły się jedynie jeżeli idzie o zwiększenie liczby studentów na kierunkach informatyka i medycyna.

Według Urzędu rezultaty przejścia na bezpłatne szkolnictwo wyższe i towarzysząca mu reformy okazały się niewystarczające .

Kontrola wykazała między innymi, że liczba pracujących studentów po reformie nie uległa zmniejszeniu. Jeżeli w 2013 r. 50% studentów pracowało regularnie, to w latach 20162018 ich liczba wzrosła do 53%.

Według Eurostatu, w porównaniu z krajami UE więcej studentów niż w Estoniipracuje tylko w Niemczech. Za Odrą  studia wyższe też są bezpłatne.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium