Rosjanie na Łotwie szykują się do referendum w sprawie szkół mniejszości narodowych

23-01-18 Promocja 0 comment

Pracownicy rosyjskich szkół Łotwy w poniedziałek złożyli do Centralnej Komisji Wyborczej własny projekt ustawy „O strukturze szkół mniejszości narodowych na Łotwie”. Działacze zamierzają  wypowiedzieć się na temat losu szkół mniejszości narodowych w  referendum.

Projekt  opiera się na ustawie „O organizacji szkół mniejszości narodowych na Łotwie” z… 1919 r. Zakłada  on, że język nauczania w szkołach mniejszości narodowych będą określały regulaminy każdej ze szkół. Ponadto, autorzy projektu proponują zakładanie szkół mniejszości narodowych lub oddzielnych klas w przypadku zebrania podpisów określonej liczby rodziców uczniów.

Projekt zakłada też powołanie Wydziału Szkół Mniejszości, którego szef będzie miał uprawnienia sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Bez zgody autonomii szkół Rady Mniejszości Narodowych, Ministerstwo Edukacji i Nauki nie będzie mogło zamknąć żadnej szkoły mniejszościowej.

Centralna Komisja Wyborcza powinna dokonać oceny projektu z prawnego punktu widzenia. Jeśli  ocena będzie pozytywna  Związek Rosjan Łotwy planuje zorganizować  referendum  w sprawie ewentualnego przywrócenia prawa z 1919 roku.

Jesienią 2017 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki Łotwy przedstawiło nowy plan reformowania szkół mniejszości narodowych, zgodnie z którym, w roku szkolnym 2019/2020 egzaminy w dziewiątej klasie  odbywać się będą wyłącznie w języku łotewskim. W siódmej klasie już 80% przedmiotów powinno być nauczanych w języku łotewskim. W przedszkolach planowane jest wprowadzenie nowych zasad edukacji dla dzieci w wieku od 5 lat.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium