Rosyjski MSZ: USA nadal tworzą „przyczółek potęgi” w krajach bałtyckich

09-04-18 Promocja 0 comment

USA, udzielając pomocy wojskowej krajom bałtyckim, nadal tworzą przyczółki swojej potęgi i popychają sojuszników do zwiększenia budżetów wojskowych. Tak we czwartek, 5 kwietnia, rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko skomentował spotkanie prezydentów krajów bałtyckich z Donaldem Trumpem oraz decyzję Białego Domu, o przyznaniu  tym państwom  pomocy  w wysokości 170 milionów dolarów.

„Stany Zjednoczone kontynuują podwójną politykę, z jednej strony wzmacniają wschodnią flankę,  z drugiej – zmuszają sojuszników do ścisłego wdrożenia postulatów Waszyngtonu w celu zwiększenia budżetów wojskowych do 2% PKB” – powiedział  Gruszko dziennikarzom w Moskwie.

I dodał: „Widzimy tu interes USA, ponieważ te pieniądze zostaną wydane głównie na zakup broni w Stanach, zgodnie ze standardami NATO, wymagającymi by  co najmniej 20% wydatków wojskowych szło na zakupy sprzętu wojskowego  i uzbrojenia”.

„Nasze stanowisko jest jasne: wierzymy, że wszystkie te wysiłki, które obserwujemy ze strony NATO, nie poprawią a jedynie osłabią międzynarodowe bezpieczeństwo ” – oznajmił minister .

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium