Sova: Parlament Gruzji przyjął „rosyjską ustawę” w pierwszym czytaniu

18-04-24 Promocja 0 comment

We wtorek w Tbilisi miał miejsce drugi dzień protestów przeciwko ustawie o zagranicznych agentach. 15 kwietnia parlamentarna komisja prawna zaakceptowała projekt ustawy „O przejrzystości zagranicznych wpływów”, a 17 kwietnia parlament zatwierdził dokument w pierwszym czytaniu.

16 kwietnia z samego rana przy wejściu służbowym do parlamentu rozpoczęła się kolejna akcja z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych i mediów.

Niektórzy dziennikarze nie zostali dopuszczeni do udziału w dyskusji na temat projektu ustawy o „zagranicznych agentach” w Komisji Prawnej gruzińskiego parlamentu – do budynku drugi dzień z rzędu wpuszczono jedynie ekipy telewizyjne.

Dzień wcześniej w trakcie posiedzenia Komisji Prawnej doszło do skandalu – lider partii Obywatele Aleko Elisaszwili zaatakował i uderzył lidera partii rządzącej Mamukę Mdinaradzego podczas jego wystąpienia. Następnie opozycjonista został zaatakowany pięściami przez współpracowników Mdinaradzego.

Parlament odrzucił alternatywne projekty ustawy opracowane i zaproponowane przez partię Za Gruzję byłego premiera Giorgiego Gacharii.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wezwało obywateli do nieblokowania bocznych wejść do parlamentu, przypominając, że w marcu 2023 r. to właśnie ten ruch spowodował poważną konfrontację między protestującymi a organami ścigania.

Wieczorem sytuacja się zaostrzyła. Przy parlamencie zmobilizowano jednostki specjalne i armatki wodne. Protestujący zaatakowali policję, w wyniku czego służby mundurowe użyły gazu pieprzowego. Kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych. Organizacje pozarządowe oskarżyły mundurowych o użycie brutalnej siły.

Przedstawiciele różnych mediów donoszą, że dziennikarze i protestujący zostali pobici przez policję. Uczestnicy wydarzeń opublikowali odpowiednie nagrania w sieciach społecznościowych.

Pomimo kontynuacji protestu i skrajnego zaniepokojenia zagranicznych partnerów Gruzji, w tym UE, 17 kwietnia ustawa została zatwierdzona w pierwszym czytaniu. 83 posłów głosowało za, żaden nie był przeciw.

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili poinformowała, że zamierza zawetować ustawę, jeśli zostanie ona przyjęta przez większość parlamentarną.

Projekt ustawy ponownie zainicjowany przez Gruzińskie Marzenie przewiduje rejestrację (non-profit) pozarządowych podmiotów prawnych i mediów, których dochody w ponad 20 procentach– pochodzą z zagranicy.

Zgodnie z projektem ustawy, każdy uznany za „organizację realizującą interesy sił zagranicznych”, musi zostać obowiązkowo zarejestrowany w rejestrze państwowym, a podmioty te będą zobowiązane do corocznego wypełniania deklaracji finansowej. Za naruszenie prawa przewidziane są grzywny.

W przypadku uchylania się od rejestracji lub niezłożenia deklaracji finansowej w terminie, na organizację zostanie nałożona grzywna w wysokości 25 000 GEL. Jeśli organizacja nie uzupełni braków w dokumentach, zostanie ukarana grzywną w wysokości 10 000 GEL; za powtarzające się naruszenia – 20 000 GEL.

Źródła: sova.news, newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium