Szczegóły porozumienia Armenia – Rosja – Azerbejdżan

14-11-20 Promocja 0 comment

10 listopada opublikowano tekst wspólnego oświadczenia prezydentów Rosji i Azerbejdżanu oraz premiera Armenii w sprawie zakończenia wojny w Górskim Karabachu. Oto główne punkty porozumienia:

1. Całkowite zawieszenie broni i wszystkich działań wojennych w strefie konfliktu w Górskim Karabachu od godziny 00:00 czasu moskiewskiego 10 listopada 2020 roku oraz zatrzymanie się Republiki Azerbejdżanu i Republiki Armenii na zajmowanych przez nie pozycjach.

2. Zwrócenie rejonu Agdam Azerbejdżanowi do 20 listopada 2020 roku.

3. Rozlokowanie wzdłuż linii kontaktowej w Górskim Karabachu i wzdłuż korytarza laczińskiego kontyngentu sił pokojowych Rosji, składającego się z 1960 żołnierzy z bronią strzelecką, 90 transporterów opancerzonych, 380 jednostek techniki samochodowej i specjalnej.

4. Dyslokowanie rosyjskich sił pokojowych równolegle z wycofywaniem armeńskich sił zbrojnych. Okres pobytu kontyngentu pokojowego Federacji Rosyjskiej wynosi pięć lat, z automatycznym przedłużeniem na kolejne okresy pięcioletnie, o ile żadna ze stron nie zgłosi zamiaru zakończenia niniejszego postanowienia na sześć miesięcy przed upływem okresu jego obowiązywania.

5. Powołanie centrum sił pokojowych ds. monitorowania zawieszenia broni w celu zwiększenia efektywności kontroli przestrzegania przepisów przez strony konfliktu.

6. Zwrócenie przez Armenię do 15 listopada 2020 roku stronie azerbejdżańskiej rejonu Kelbadżar, a do 1 grudnia 2020 roku – rejonu Laczin. Korytarz lacziński, którego szerokość wynosi 5 km, ma zapewniać łączność Górskiego Karabachu z Armenią. Jednocześnie nie będzie on obejmować miasta Szusza i pozostanie pod kontrolą rosyjskich sił pokojowych.

Zgodnie z ustaleniami stron, w ciągu najbliższych trzech lat zostanie określony plan budowy nowej trasy wzdłuż korytarza laczińskiego, łączącej Górski Karabach z Armen, strzeżonej przez  rosyjski kontyngent pokojowy.

Republika Azerbejdżanu gwarantuje bezpieczeństwo przemieszczania się obywateli, pojazdów i ładunków w obu kierunkach wzdłuż korytarza laczińskiego.

7. Powrót przesiedleńców i uchodźców na terytorium Górskiego Karabachu oraz obszarów przyległych pod kontrolą Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

8. Wymiana jeńców wojennych, zakładników i innych przetrzymywanych osób oraz ciał zabitych.

9. Odblokowanie wszystkich kontaktów gospodarczych i transportowych. Zagwarantowanie przez Republikę Armenii bezpieczeństwa połączenia transportowego między zachodnimi rejonami Republiki Azerbejdżanu i znajdującej się na terytorium Armenii, Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej w celu organizacji bezproblemowego przemieszczania się obywateli, środków transportu i ładunków w obydwu kierunkach. Połączenia transportowekontrolowane będzie przez organy Służby Granicznej FSB Rosji.

Za zgodą stron zapewnienie budowy nowych połączeń transportowych łączących Autonomiczną Republikę Nachcziwanu z zachodnimi regionami Azerbejdżanu.

Do tej pory nie zostały jeszcze przyjęte ustalenia dotycząceobecności tureckich kontyngentów pokojowych w Karabachu. W tych dniach Rosją z Turcją przeprowadzą

Negocjacje w tej sprawie. Obecnie Ministerstwo Obrony FR opublikowało mapę rozmieszczenia rosyjskich sił w Karabachu.

Tymczasem od momentu podpisania porozumienia o zakończeniu wojny, w Armenii trwają protesty. Codziennie wielotysięczny tłum zbiera się na placu Republiki w centrum Erywania żądając dymisji premiera Nikola Paszyniana oraz rewizji warunków zawieszenia broni. Siedemnaście partii opozycyjnych w Armenii utworzyło Narodowy Komitet Ocalenia i zażądało powołania rządu tymczasowego.

Źródło: tass.ru

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium