Sztab Generalny Rosji: żołnierze poborowi nie będą pełnić służby w tzw. nowych regionach oraz w strefie tzw. operacji specjalnej

30-09-23 Promocja 0 comment

Żołnierze rosyjscy, którzy trafią do wojska w wyniku tegorocznego poboru jesiennego, nie będą kierowani do pełnienia służby na terenach dołączonych do Rosji we wrześniu ub.r. oraz w strefie tzw. wojskowej operacji specjalnej, oświadczył przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej kontradmirał Władimir Cimlanskij. Zapewnił, że nie ma planów wciągnięcia ich do udziału w walkach na terenie Południowo-Wschodniej Ukrainy.

Część żołnierzy poborowych ma zostać skierowani do ośrodków szkoleniowych, w których w ciągu pięciu miesięcy przejdą specjalne przeszkolenie wojskowe. Pobór jesienny do wojska rosyjskiego ma ruszyć w dniu 1 października br.

Latem br. parlament Rosji uchwalił poprawki do ustawy o obowiązkowej służbie wojskowej. Najważniejsza zmiana to wydłużenie (z 27 do 30 lat) wieku poboru. Przepis ten zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

Źródło: lenta.ru