Tadżykistan: syn Emomalego Rahmoniego z wizytą w Rosji 

01-12-20 Promocja 0 comment

Rustam Emomali, syn i przypuszczalny następca urzędującego prezydenta Tadżykistanu, złożył w tym tygodniu w Rosji swoją pierwszą oficjalną wizytę w charakterze przewodniczącego Senatu. 

Wizyta odbyła się w momencie, kiedy Rosja nadal kontynuuje stosowanie restrykcyjnych ograniczeń związanych z koronawirusem dla osób podróżujących z Tadżykistanu. Trzeba podkreślić, że dla obywateli innych państwa Azji Środkowej zasady wjazdy do Federacji Rosyjskiej zostały uproszczone. Dla Tadżykistanu jest to bardzo niewygodne, gdyż jego gospodarka w dużej mierze opiera się na przekazach pieniężnych od migrantów zarobkowych.  

Podczas pobytu w Moskwie 32-letni marszałek Senatu spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, przewodniczącą Rady Federacji Walentiną Matwijenko, wicepremierem Aleksiejem Owerczukiem oraz merem Moskwy Siergiejem Sobianinem. 

Potrzeba poprawy warunków i zwiększenie możliwości dla migrantów zarobkowych były głównym punktem rozmów. Z premierem Owerchukiem Emomali mówiono np. o potrzebie przywrócenia ruchu lotniczego między Rosją a Tadżykistanem. Loty czarterowe są obecnie jedynymi dostępnymi środkami lokomocji, a oba rządy nałożyły ograniczenia na to, kto może wjechać do ich krajów.

Według tadżyckiego Ministerstwa Pracy i Ochrony Socjalnej liczba wyjeżdżających do Rosji zmniejszyła się o 57%. Rosyjski bank centralny podał, że przekazy pieniężne z Rosji do Tadżykistanu w pierwszej połowie bieżącego roku spadły o prawie 40% w porównaniu z tym samym okresem  2019 roku. 

Na wszystkich spotkaniach Rustam Emomali mówił o potrzebie poprawy poziomu nauczania języka rosyjskiego w Tadżykistanie oraz poprawie statusu Tadżyków pracujących i mieszkających w Rosji.

Wizyta świadczy o  dużej zależności gospodarczej Tadżykistanu od Rosji, ale ma również znaczące konsekwencje dla przyszłości politycznej Rustama Emomalego. Do tej pory jego wystąpienia publiczne ograniczały się głównie do towarzyszenia ojcu podczas wydarzeń takich jak Narodowy Dzień Melona czy wiosenne święto równonocy. 

Sukces w którejkolwiek ze spraw, o których rozmawiał on w Moskwie będzie postrzegany jako dowód skuteczności Rustama Emomalego jako negocjatora i wzmocni przyszłe starania dotyczące przejęcia władzy od  68-letniego ojca. 

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium