Tadżykistan: władze centralne walczą z Pamirem 

05-05-22 Promocja 0 comment

Amriddin Ałowatszojew, czołowa postać społeczności Pamirczyków w Tadżykistanie, który w styczniu został bezprawnie wywieziony z Rosji, został skazany na 18 lat więzienia pod zarzutem wzięcia zakładników. 

Ałowatszojew przeniósł się do Rosji w 2018 roku po tym, jak został oskarżony przez władze tadżyckie o przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej. Starania  Duszanbe o jego ekstradycję nasiliły się po jego zaangażowaniu w organizowanie protestów w Moskwie przeciwko rządowi tadżyckiemu, który w listopadzie ubiegłego roku rozprawił się protestami w Górnobadachszańskim Regionie Autonomicznym (GBAO). 

Tadżycka redakcja Radia Wolna Europa poinformowała, że ​​Ałowatszojew złożył w sądzie okręgowym GBAO przyznanie się do winy. Istnieją podejrzenia, że zrobił to pod wpływem tortur. 

W GBAO od miesięcy rośnie napięcie  i rząd najwyraźniej jest gotów przeprowadzić specjalne akcje  mające na celu aresztowanie bardziej wpływowych przywódców lokalnej społeczności. Jednym z nich może stać się Mamadbokir Mamadbokirow, którego władze centralne oskarżają o stanie na czele grupy przestępczej. 

Do konfrontacji między rządem centralnym a mieszkańcami GBAO dochodziło kilka razy w ciągu ostatniej dekady. Ponieważ działalność polityczna normalnej opozycji została całkowicie uniemożliwiona  przez autorytarny reżim prezydenta Emomalego Rachmoniego, obrońcami autonomii stali się ludzie powszechnie podejrzewani  o udział w działalności przestępczej.

W zeszłym miesiącu eksperci ONZ wydali ostrzeżenie przed rosnącym napięciem we wschodnim Tadżykistanie i wezwali władze do ochrony praw mniejszości pamirskiej żyjącej na tym obszarze. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni próbami rozprawienia się z ruchami protestacyjnymi mniejszości pamirskiej poprzez aresztowania i bezprawne używanie siły do czego wykorzystywane jest wojsko. Wzywamy władze do podjęcia działań, które zapobiegną dalszym prześladowaniom protestujących w Pamirze” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele ONZ.

Źródło: Eurasianet 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium