Ukraina prosi UE o pomoc w otrzymaniu szczepionki przeciwko COVID-19

08-01-21 Promocja 0 comment

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zwrócił się do Komisji Europejskiej o pomoc w otrzymaniu przez Ukrainę szczepionki na koronawirus. Poinformowała o tym 8 stycznia rzeczniczka prasowa premiera Olha Kuryszko „Rzeczywiście, premier wystosował oficjalne pismo do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z prośbą o umożliwienie Ukraińcom  wcześniejszego dostępu  do szczepień. Chodzi o to, żeby Ukraina otrzymała szczepionkę przed marcem, kiedy spodziewane są pierwsze dostawy  w ramach programu COVAX” – powiedziała Kuryszko.

Przypomnijmy, że 13 krajów UE (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Szwecja) zwróciły się do Komisji Europejskiej z prośbą o pomoc dla państw  Partnerstwa Wschodniego, w tym Ukrainy, w otrzymaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Pod koniec 2020 roku wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewhen Jenin mówił, że Polska może przekazać Kijowowi 1,5 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

Źródło: Ukraińska Prawda