Ukraina: Rząd chce wprowadzić lockdown w styczniu, czyli na wschodnie Święta Bożego Narodzenia

04-12-20 Promocja 0 comment

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy do końca roku nie będzie wprowadzało lockdownu w związku z epidemią koronawirusa, ale zapowiada rygorystyczną kwarantannę od pierwszych dni stycznia na trzy tygodnie. Poinformował o tym 4 grudnia szef resortu zdrowia Maksym Stepanow.

„Wszyscy lekarze rozumieją, że od końca stycznia do lutego spodziewany jest sezonowy szczyt zachorowań na grypę. Będzie to poważnym obciążeniem dla systemu medycznego, dlatego należy podchodzić do tego okresu z ogromną ostrożnością i zapewnić jak najmniejszą zapadalność na COVID-19, a co za tym idzie  jak najmniejszą liczbę hospitalizowanych z powodu koronawirusa” – powiedział minister.

Zdaniem Stepanowa, początek stycznia to także odpowiedni czas na lockdown, gdyż z powodu świąt zimowych (w tym Bożego Narodzenia, obchodzonego wg. kalendarza wschodniego 7 stycznia – red.) „życie w kraju zamiera”, a uczniowie i studenci przebywają na wakacjach.

Przypomnijmy, że Rada Ministrów Ukrainy 11 listopada zniosła kwarantannę adaptacyjną (podział kraju na strefy według tempa rozpowszechniania się koronawirusa) i zaprowadziła kwarantannę ogólną z tzw. „lockdownem weekendowym”, który obowiązuje od północy w sobotę do północy w poniedziałek. W ciągu tych dwóch dni w tygodniu (sobota i niedziela) w kraju obowiązują dodatkowe restrykcje.

Dodajmy, że według rządowych danych, w ciągu ostatniej doby na Ukrainie  potwierdzono 15 131 nowych przypadków COVID-19, 235 pacjentów zmarło, a 13 383 – wyzdrowiało. Ogólna liczba zarażeń  od początku pandemii wynosi 787 891, zmarłych – 13 195.

Źródło: Ukraińska Prawda