Wizyta Andrzeja Dudy z okazji Dnia Niepodległości w Gruzji

29-05-21 Promocja 0 comment

W dniach 26-27 maja z oficjalną wizytą do Gruzji przybył prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą aby wziąć udział w uroczystościach poświęconych 30-leciu odzyskania przez Gruzję niepodległości.

W tym roku polski prezydent był jedynym przywódcą innego państwa, który przybył na uroczystości w Tbilisi. Drugim zagranicznym gościem był minister obrony Ukrainy.

W trakcie oficjalnych obchodów Dnia Niepodległości na Placu Wolności 26 maja Andrzej Duda wygłosił przemówienie, w którym podkreślał polsko-gruzińskie braterstwo, wspólne umiłowanie wolności i niepodległości. Prezydent poparł również prozachodnie aspiracje Gruzji oraz jej dążenie do wstąpienia w szeregi UE i NATO.

Po zakończeniu defilady na Placu Wolności prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą złożyli wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Następnie Prezydent wraz z Misją Obserwacyjną UE udał się na linię rozgraniczenia między Gruzją a nieuznawaną Osetią Południową.

W składzie polskiej delegacji jako członek Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej znalazł się m.in Malicki, dyrektor Studium Europu Wschodniej UW. Równolegle do oficjalnych wydarzeń w których brał udział Andrzej Duda, dyr. Malicki m .in. wraz z posłanką Małgorzatą Gosiewską odbył spotkanie z przedstawicielami gruzińskiej opozycji wysyłając tym samym sygnał, że Polska wyraża wsparcie całemu gruzińskiemu społeczeństwu.

27 maja, podczas drugiego dnia wizyty prezydent Andrzej Duda spotkał się m. in. z Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili oraz z Premierem Iraklim Garibaszwilim.

Jak poinformowali prezydenci obu pastw podczas wspólnej konferencji prasowej, rozmowydotyczyły przede wszystkim procesu integracji Gruzji z Unią Europejską i NATO. Andrzej Duda wezwał Gruzję do kontynuowania reform, poruszono również kwestie rozwoju stosunków dwustronnych w sferze polityki, gospodarki, handlu i kultury. Polski prezydent zaapelował także do przywódców państw członkowskich UE i NATO podkreślając, żedrzwi do tych dwóch organizacji muszą być dal Gruzji otwarte.

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili podkreśliła natomiast, że przyjazd Prezydenta RP do Gruzji w 30. rocznicę odzyskania niepodległości jest wyrazem przyjaźni i solidarności między obydwoma krajami.

„To bardzo wzruszające dni i ważne jest dla nas, że Prezydent RP wziął udział w obchodach 30-lecia odzyskania niepodległości. Był to wyraz wielowiekowej przyjaźni i solidarności, która charakteryzuje stosunki między Polską a Gruzją” – powiedziała Salome Zurabiszwili.

„To też widoczny znak, jak bardzo Polskę interesuje obecna sytuacja w Gruzji, trudnasytuacja, o której po raz kolejny rozmawialiśmy. W tym miejscu chciałabym raz jeszcze podziękować Polsce za nieustanny udział w EUMM (European Union Monitoring Mission)od pierwszego dnia” – dodała Zurabiszwili komentując wizytę Prezydenta RP na linii rozgraniczenia z Osetią Południową.

W Pałacu Orbeliani w Tbilisi, gdzie toczyły się rozmowy, prezydenci obydwu krajów zapoznali się z odkryciem dokonanym na terytorium Gruzji – w Gonio oraz w Kutaisi –  przez archeologów z Polsko-Gruzińskiego Centrum Badawczego im. prof. S. Krukowskiego. W mieście Kutaisi polsko-gruzińska ekspedycja odkryła ślady starożytnej osady, której początki sięgają nie jak wstępnie zakładano VIII-VII wieku p.n.e., lecz XIII-XII wieku p.n.e., co zmienia datowanie historii Gruzji. Według archeologów osada ma pochodzić z czasów mitycznej wyprawy Argonautów do Kolchidy po Złote Runo.

Źródło: 1tv.ge, prezydent.pl

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium