Zmiany terytorialne w Tadżykistanie

03-08-21 Promocja 0 comment

Tadżykistanie wkrótce się pojawi nowy obwód – dangarski. Stamtąd właśnie pochodzi prezydent kraju. Powstanie nowego obwodu będzie się wiązało z podziałem obecnego obwodu chatlońskiego, obecnie najbardziej zaludnionego tadżyckiego terytorium.

Dangara przeszła  radykalne przemiany. W ciągu ostatnich kilku dekad, które obejmują również okres początku władzy prezydenta Emomalego Rachmoniego, był to nieustannym plac budowy. Miasto liczy 25 000 mieszkańców. Technicznie nie jest nawet miastem, ale miejscowością typu miejskiego (zgodnie z sowiecką klasyfikacją). W ostatnich latach w Dangarze powstał uniwersytet medyczny oraz duży szpital. Wkrótce pojawi się  tam międzynarodowy port lotniczy. Wybudowano wiele  wieżowców i  ułożono równe  drogi, których zazdrości mu  większość innych miejscowości  w Tadżykistanie. Wiele z tych działań jest wynikiem inicjatywy lokalnych urzędników, którzy chcą zadowolić swojego prezydenta.

Kiedy dziesięć lat temu na dobre rozpoczęto rozbudowę  Dangaru, mówiono nawet, że pewnego dnia zostanie tu przeniesiona stolica. Byłoby to podobne do tego, co wydarzyło się w Kazachstanie w latach 90., kiedy stolicę przeniesiono z Ałmaty do Astany,  później przemianowanej na Nur-Sułtan, na cześć byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.  Mieszkańcy Duszanbe narzekali na ten pomysł, który uznali za obrazę dla ich metropolii. Ale postawa mieszkańców stolicy bardzo się zmieniła po tym, jak ich miasto zaczęło się  drastycznie zmieniać. Stare budynki były wyburzane, a ich miejsce zajęły wysokie budynki mieszkalne  wątpliwej  jakości . Dziś pomysł  przeniesienia stolicy jest przyjmowany z większą przychylnością. Zwłaszcza, że ​​oznaczałoby to, iż ulice nie będą zamykane  za każdym razem, gdy przez centrum przejeżdża kawalkada prezydenta.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium