19. Międzynarodowa Konferencja Kaukazologiczna dla Młodych Naukowców im. Prof. Tadeusza Świętochowskiego

08-05-24 Promocja 0 comment

Serdecznie zapraszamy na

19. Międzynarodową Konferencję Kaukazologiczną dla Młodych Naukowców im. Prof. Tadeusza Świętochowskiego

w 100. rocznicę Antysowieckiego Powstania Narodowego 1924 r. w Gruzji pt.

Południowy Kaukaz na pograniczach kultur i cywilizacji”


Konferencja odbędzie się 22 maja 2024 w Sali Kolumnowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Konferencja organizowana jest przez Seminarium Kaukaskie Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Język konferencji: polski i angielski

Udział w konferencji jest bezpłatny.


Cele konferencji:

  • wsparcie doktorantów i studentów w ich pracy badawczej związanej z regionem Kaukazu,
  • integracja środowiska naukowego kaukasologów,
  • prezentacja dorobku naukowego, zarówno osób, które zakończyły pracę badawczą, jak i tych, które są w trakcie przygotowywania prac doktorskich i magisterskich w ramach specjalizacji kaukaskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematyka tegorocznej konferencji

Konferencja koncentrować się będzie na współczesnych metodach badań nad historią, kulturą i cywilizacjami pogranicza Kaukazu Południowego. Ponadto głównym tematem będzie analiza zachodzących zmian społecznych i kulturowych na Kaukazie Południowym, z uwzględnieniem kontekstu historycznego i kulturowego. Co więcej, rozległy obszar Kaukazu Południowego, rozciągający się między Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim, nie stanowi całości. Istnieje tu wyraźny podział, na który wpływ mają przede wszystkim kształtujące się na przestrzeni wieków stosunki polityczne. W tle tematyki znajduje się również omówienie uwarunkowań kulturowych pogranicza kontynentów Azji i Europy, środowiska etniczno-kulturowego, a także głównych wątków historii poprzednich epok. Uczestnicy konferencji będą mogli dyskutować o podstawowych problemach historii i kultury Kaukazu Południowego (różnorodność kulturowa i etniczna, stosunki międzykulturowe).

Międzynarodowa Konferencja dla Młodych Naukowców im. Tadeusza Świętochowskiego Specjalizacji Kaukaskiej i Azji Środkowej Studium Europy Wschodniej UW (d. Konferencja Seminarium Kaukaskiego), odbywa się tradycyjnie co roku od 2001 roku. Nadanie Konferencji imienia Prof. Tadeusza Świętochowskiego (2017 roku) był wyrazem hołdu pamięci wybitnej postaci w dziedzinie Kaukazologii. Stała się ona również przykładem dla innych środowisk i świata naukowego, w którym żył i pracował.

Prof. Tadeusz Świętochowski (1932–2017) był jednym z najwybitniejszych badaczy współczesnego Azerbejdżanu i historii Bliskiego Wschodu, autor wielu książek i monografii. Profesor Emeritus Uniwersytetu Monmouth. Dr h.c. Uniwersytetu Chazar i Bakijskiego Uniwersytetu Państwowego. W Studium Europy Wschodniej udzielał wykładów jako Permanent Visiting Professor oraz Senior Specialist w ramach programu Fulbrighta. Urodzony we Francji w 28 kwietnia 1934 roku, syn przedwojennego dyplomaty RP Stanisława Świętochowskiego (1899-1940), uwięzionego po 17 września, zamordowanego prawdopodobnie w więzieniu na Butyrkach w Moskwie. Ostatnie lata życia spędzał pomiędzy Nowym Jorkiem i Warszawą, gdzie po latach emigracji stworzył swój drugi dom. W 2016 r. udało mu się odzyskać polskie obywatelstwo, odebrane mu w czasach komunistycznych. Był niestrudzonym badaczem spraw Kaukazu, zawsze otwartym na dialog i gotowym do pomocy swoim studentom. Zmarł 15 lutego 2017 r. w Nowym Jorku. 27 lutego został pochowany w Fort Washington w Pensylwanii. Od 2017 konferencja nosi nazwę Sesja Kaukazologiczna dla Młodych Naukowców im. Tadeusza Świętochowskiego.


Wystawa z okazji 100. rocznicy antysowieckiego powstania narodowego w Gruzji w 1924 r.

Równocześnie z konferencją odbędzie się wystawa poświęcona 100. rocznicy antysowieckiego powstania narodowego w Gruzji w 1924 r. pt. „….. My real name is Valerian Tevzadze” (autor: David Kolbaia).

Wystawę będzie można obejrzeć w sali Kolumnowej (Wydział Historii UW).

Valerian Tevzadze był jednym z przywódców powstania antysowieckiego w Gruzji w 1924 r., a także podpułkownikiem dyplomowanym piechoty Wojska Polskiego.

Antysowieckie powstanie narodowe w Gruzji w 1924 r. było zbrojnym wystąpieniem przeciwko władzy sowieckiej w Gruzji. Powstanie zostało stłumione przez Armię Czerwoną.


Linki:

Program Konferencji Swietochowski 2024 (pdf)