Nabór do Programu Stypendialnego im. Konstantego Kalinowskiego dla obywateli Białorusi- trwa!

15 marca / 08:00 - 16 maja / 17:00

Ogłaszamy nabór do Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego dla obywateli Białorusi.

Program przeznaczony jest dla młodych obywateli Białorusi pozbawionych możliwości studiowania i rozwoju naukowego we własnym kraju.

Aplikacje do Programu na rok akademicki 2024/2025 można składać do 15 maja 2024 roku.

Zapoznaj się ze szczegółami dotyczącymi rekrutacji.

Program Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego (Program KK) powstał na podstawie Listu intencyjnego podpisanego w czasie uroczystości na Uniwersytecie Warszawskim 30 marca 2006 r. przez ówczesnego premiera Kazimierza Marcinkiewicza, zasłużonego działacza prodemokratycznego na Białorusi Aleksandra Milinkiewicza, a także przedstawicieli Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP). Programowi nadano imię Konstantego Kalinowskiego – postaci o symbolicznym znaczeniu tak dla Polaków, jak i Białorusinów.

Konstanty Kalinowski urodzony 2 lutego1838 r. w znajdującej się dziś na terytorium Polski wiosce Mostowlany (woj. podlaskie, powiat Gródek), był aktywnym propagatorem białoruskości – szczególnie wśród włościan. Ważną kartę w jego życiorysie stanowi oddanie sprawie odbudowy Rzeczypospolitej – a przede wszystkim udział w Powstaniu Styczniowym (był Komisarzem Rządu Narodowego na Litwę i ziemie białoruskie) oraz bohaterska śmierć. Aresztowany przez Rosjan w styczniu 1864 r. został wraz z towarzyszami walk powstańczych stracony w marcu tego roku w Wilnie.

Program KK
bialorus.studium@uw.edu.pl