Gruzja: społeczeństwo domaga się reformy sądownictwa

24-01-19 Promocja 0 comment

Przedstawiciele gruzińskich organizacji pozarządowych,  prawnicy, byli sędziowie i osoby związane z Najwyższą Radą Sprawiedliwości zorganizowali w Tbilisi akcję protestu domagając się reformy sądownictwa.

Protestujący dowodzą, że od czasu odzyskania przez Gruzję niepodległości po dzień dzisiejszy z różnych względów nie udało się stworzyć niezależnego sądu. Według demonstrantów, po rewolucji róż w 2004 r. zwalczono co prawda  korupcję w sądzie, ale w dalszym ciągu podlegał on wpływom ze strony  władz, a od  2012 r. z powodu nieskutecznych reform sądownictwo ciągle nie może  się uniezależnić .

Autorzy manifestu twierdzą, że pod koniec 2018 roku, po wejściu w życie nowelizacji konstytucji, pewna grupa ludzi otrzymała możliwość nominowania sędziów Sądu Najwyższego oraz sędziów ostatniej instancji, którzy będą mogli pełnić swoje funkcje dożywotnio. W związku z tym  pojawiło się realne zagrożenie, że społeczeństwo straci ostatnią szansę na powołanie niezależnego sądu i przez następne dziesięciolecia system sądowniczy znajdzie się w rękach prawniczego klanu.

Protestujący zażądali natychmiastowej dymisji wszystkich sędziów Najwyższej Rady Sprawiedliwości – a także wszystkich tych, którzy w grudniu 2018 r. poparli listę kandydatów skierowaną do parlamentu. Kolejnym żądaniem jest dymisja „lidera klanu” – przewodniczącego Sądu Miejskiego w Tbilisi, Michaiła Czinczaladze oraz sędziego Lewana Murusidze.

Zdaniem protestujących, następnie parlament przy aktywnym udziale społeczeństwa obywatelskiego i opozycji powinien wnieść odpowiednie poprawki do konstytucji   jasno określające  zasady, procedury i kryteria, które zapewnią wybór najlepszych kandydatów na niezależnych sędziów. Do wyboru  sędziów Sądu Najwyższego powinno dojść dopiero po wyznaczeniu nowego składu Najwyższej Rady Sprawiedliwości.

W tej chwili  sami kandydaci na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego Gruzji zwrócili się do parlamentu z prośbą o wstrzymanie procesu ich nominacji.

Źródło: ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium