Kirgistan: odpowiedzialność za cytowanie tadżyckich mediów 

03-02-22 Promocja 0 comment

Prokuratura Biszkeku wszczęła postępowanie karne przeciwko niezależnemu portalowi Kaktus.media, który w swojej publikacji powołał się na tadżycki portal informacyjny Azja-Plus, stwierdzający, że jako pierwsze strzelaninę na granicy z Tadżykistanem rozpoczęło wojsko kirgiskie. Założycielka Kaktus-media, Dina Masłowa poinformowała, że ​​31 stycznia redakcja otrzymała wezwanie na przesłuchanie. „Uważam, że rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę presja na wolne media w kraju” – powiedziała Masłowa. Według Prokuratury Generalnej 27 stycznia na portalu Kaktus.media ukazał się artykuł o konflikcie zbrojnym z niedokładną informacją,  że jako pierwsze strzelaninę rozpoczęło wojsko Kirgistanu, prowokując konflikt. Sprawa została wszczęta na podstawie art. 407 Kodeksu karnego (propaganda wojenna).

27 stycznia wieczorem na granicy kirgisko-tadżyckiej doszło do strzelaniny. Wg Azja-Plus, ​​kirgiskie wojsko jako pierwsze otworzyło ogień w pobliżu miasta Isfara.  Redakcja, powołując się na swoje źródła  napisała, że Kirgizi rzucali kamieniami w samochody Tadżyków. Służba graniczna Kirgistanu natomiast utrzymuje, że ​​konflikt rozpoczął się, ponieważ tadżycka straż graniczna jednostronnie zablokowała drogę między kirgiskimi miastami Batken i Isfana w rejonie Tort-Koczo. Portal Kaktus.media zacytował informacje z Asia-Plus, później jednak zostały one usunięte, a redaktorzy przeprosili Kirgizów. Redakcja tłumaczyła, że ​​w kraju trwa wojna informacyjna i należało pokazać stanowisko drugiej strony konfliktu.

28 stycznia grupa Kirgizów zorganizowała demonstrację pod biurem Kaktus.media żądając zamknięcia redakcji. Protestujący byli oburzeni przytoczeniem stanowiska Tadżykistanu.

27 stycznia w wyniku niepokojów na granicy zginęły dwie osoby, a  ponad 20 zostało rannych. Tadżykistan poinformował, że zabity został cywil i kierowca karetki. 

Na granicy kirgisko-tadżyckiej co pewien czas dochodzi do starć, powodem są kłótnie   o wykorzystywanie wody na spornych obszarach przygranicznych. Długość granicy między obu państwami wynosi 970 kilometrów, z czego 450 kilometrów nie zostało  dotąd wytyczonych. Poważny konflikt na granicy miał miejsce wiosną 2021 roku i trwał kilka dni. Po obu stronach zginęło wówczas 49 osób, 268 zostało rannych. 

Źródło: Mediazona CA

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium