Mińsk będzie mediatorem w rozstrzyganiu konfliktu w Karabachu?

04-04-16 Promocja 0 comment

Po wybuchu walk w Górskim Karabachu,  prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wezwał strony konfliktu do dialogu. Przypomnijmy, w 2014 roku szef białoruskiego państwa stał się też mediatorem w sprawie konfliktu w Donbasie.

Łukaszenka kontynuuje „promocję” Mińska jako głównego centrum pokojowego na obszarze postsowieckim – twierdzi białoruska gazeta  „Zautra twajoj krainy”.

– Taka bezprecedensowa aktywność wskazuje, że białoruski prezydent widzi  się w roli rozjemcy – powiedział w rozmowie z gazetą  politolog Walery Karbalewicz. Ekspert przypomina, że białoruski lider nie tylko próbował powstrzymać wojnę na Ukrainie, ale też nawoływał do porozumienia Rosję i Turcję, spotykając się w tym celu m.in. z rosyjskim prezydentem W. Putinem oraz z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Wizerunek Mińska jako platformy do dialogu jest wykorzystywany przez białoruskie władze do swoich celów.

– Kiedy geopolityka doszła do głosu, prawa człowieka zostały odsunięte na drugi plan, więc oficjalny Mińsk w Brukseli i Waszyngtonie jest w tej chwili  traktowany trochę inaczej – powiedział białoruski analityk. – Konflikt w Górskim Karabachu może przynieść Białorusi kolejne bonusy – mówi Walery Karbalewicz.

Inny białoruski ekspert, Raman Jakauleuski sceptycznie podchodzi do mediacyjnych możliwości białoruskiego lidera. Ekspert przypomina, że Armenia i Białoruś są członkami Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, gdzie „głos wiodący ” ma Moskwa.

– Zdaniem wielu ekspertów, w Karabachu może dojść  do poważnej wojny. Najnowsze oświadczenie ambasadora Azerbejdżanu w Moskwie dowodzi, że Baku jest skłonne do użycia siły w celu rozwiązania tego problemu – powiedział komentator polityczny dodając, że w tym konflikcie Turcja będzie działać po stronie Azerbejdżanu.

Białoruska gazeta przypomina, że wiele lat temu została stworzona w ramach OBWE  Grupa Mińska, mająca pomóc w rozwiązywania konfliktu w Górskim Karabachu –  przewodniczą jej wspólnie  USA, Rosja i Francja. Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej już zapowiedział możliwość  zwołania międzynarodowej konferencji w sprawie Karabachu w Mińsku. „Zautra twajoj krainy” przy okazji zauważa, że Łukaszenka ma bardzo dobre osobiste relacje  zarówno z prezydentem Armenii jak i i Azerbejdżanu.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium