Na Białorusi zalegalizowano wymianę kryptowaluty

27-12-17 Promocja 0 comment

Na Białorusi zalegalizowano kryptowalutę, zarówno jej posiadanie, jak i wymianę. Odpowiednie przepisy znalazły się w dekrecie „O gospodarce cyfrowej”,  podpisanym przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę.

Białoruski prezydent chwalił się tym dekretem na spotkaniu z przedstawicielami białoruskiego biznesu. Jak podaje strona internetowa prezydenta, głównym celem tego dokumentu, jest wg Łukaszenki stworzenie sprzyjających warunków dla działalności globalnych firm IT na Białorusi, co ma je zachęcać do otwierania w tym kraju swoich przedstawicielstw.

Zgodnie z dekretem, osoby fizyczne mogą posiadać, kupować i sprzedawać kryptowaluty za białoruskie ruble, walutę obcą i pieniądze elektroniczne, a także przekazywać kryptowaluty w prezencie.

Także wiele biurokratycznych procedur zostanie uproszczonych dla użytkowników High-Tech Parku.

Jednak zachwalany przez  Łukaszenkę dekret,  został skrytykowany przez białoruskich politologów. I tak, Walery Karbalewicz pisze, że przyjęty  dokument wywołał „dywagacje nt. możliwości »autorytarnej modernizacji« Białorusi „ „Od razu pojawia się pytanie czy możliwe jest rozwijanie technologii  IT w kraju bez wolności?” – pyta Karbalewicz – „Doświadczenie historyczne pokazuje, że na pewnym etapie, pod pewnymi warunkami, w niektórych branżach jest to możliwe. Potwierdza to przykład ZSRS, który był w stanie zbudować bombę atomową, potężny przemysł obronny, programy kosmiczne. Ale to nie przypadek, że Związek Sowiecki przegrał wyścig  z zachodem, autorytarne państwo nie było w stanie  skutecznie zmierzyć się  z rewolucją naukową i technologiczną”.

„Mówiąc o stosowaniu elementów prawa brytyjskiego w branży IT na Białorusi, nie powinniśmy zapominać, że będzie ono interpretowane przez najbardziej „niezależny” na świecie sąd białoruski. W kraju nie ma gwarancji nienaruszalności własności, nietykalności  osoby. Jeśli w każdym momencie po ciebie mogą przyjść i aresztować, to  wszystko inne traci na wartości” – konkluduje Karbalewicz.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium