Nowa doktryna wojenna Białorusi: więcej współpracy z Zachodem, mniej „kolorowych rewolucji”

06-04-16 Promocja 0 comment

Izba Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi przyjęła w poniedziałek w pierwszym czytaniu projekt ustawy „O zatwierdzeniu doktryny obronnej Republiki Białoruś”. W dokumencie  napisano między innymi o zainteresowaniu Mińska rozwojem stosunków z UE oraz  porozumieniem z NATO.

Jak zauważył, prezentując dokument, minister obrony Białorusi Andrej Raŭkoŭ, poprzednia doktryna z 2002 roku „już spełniła swoją misję i nie odpowiada na obecne wyzwania”. Nowa doktryna, zdaniem ministra, bierze pod uwagę zmiany w sytuacji wojskowo-politycznej w całym regionie, rozszerzając liczbę zagrożeń militarnych dla Białorusi.

– Obecnie, oprócz klasycznego sposobu stosowania sił zbrojnych obserwujemy działania pośrednie. Bierzemy pod uwagę prowadzenie działań wojennych przy użyciu stron  trzecich, masowy udział radykalnych ekstremistów i organizacji terrorystycznych, prywatne kampanie wojskowe, czy  wykorzystanie ewentualnych protestów ludności – powiedział białoruski minister dodając, że nacisk w nowej doktrynie „jest położony na trendy związane z rozwojem kolorowych rewolucji i mechanizmów zmierzających do zmiany porządku konstytucyjnego, naruszenia integralności terytorialnej państwa, a także  prowokowania wewnętrznego konfliktu zbrojnego”.

Minister obrony Białorusi Andrej Raŭkoŭ  podkreślił, że „potwierdzając w naszej doktrynie wojskowej  priorytet  stosunków sojuszniczych z Rosją , wyrażamy zainteresowanie  rozwojem dobrosąsiedzkich i partnerskich stosunków z Unią Europejską, a także dążenie do otwartości i porozumienia  z NATO”.  Minister podkreślił również, że pomimo dużej liczby zmian doktryna wojskowa Białorusi zachowuje „charakter obronny”. W tym samym czasie w białoruskim parlamencie przemawiał przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Walery Wakulczyk, który meldował, że na Białorusi „została zidentyfikowana i zakazana działalność organizacji noszących cechy  sił ekstremistycznych”.

Zgromadzenie Narodowe przyjęło  poprawki do kilku ustaw. Do Kodeksu Karnego wprowadzono artykuł przewidujący kary za tworzenie i finansowanie stowarzyszeń , których działalność nosi cechy ekstremizmu. Przestępstwem na Białorusi stała się także produkcja, kupno, sprzedaż, przechowywanie i transport „koktajli Mołotowa”.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium