Po wizycie szefa polskiego MSZ na Białorusi: Mińsk i Warszawę łączą kwestie bezpieczeństwa

23-03-16 Promocja 0 comment

Minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski 22 i 23 marca odwiedził Białoruś, gdzie spotkał się z prezydentem kraju Alaksandrem Łukaszenką oraz  szefem MSZ Białorusi Uładzimirem Makiejem. Polski minister spotkał się także w Grodnie  z liderami polskich organizacji na Białorusi, i odwiedził Wołkowysk, skąd pochodzi jego rodzina ze strony matki. Na początku swojej wizyty Witold Waszczykowski złożył wieniec na cmentarzu ofiar komunizmu w Kuropatwach .

 W związku z wizytą szefa polskiego MSZ białoruski politolog Alaksandr Kłaskouski opublikował  analizę obecnego stanu stosunków polsko-białoruskich. „Kwestie wartości nadal zostawiają Mińsk po jednej stronie barykady, a  Warszawę i całą Unię Europejska, po drugiej” – czytamy na portalu naviny.by. – „Jednak obie strony zdają sobie sprawę, że w ostatnich latach przybyło powodów, dla których warto usiąść przy stole i negocjować”.

Mówiąc o wartościach, Kłaskouski wskazuję, że polski minister zaczął wizytę od Kuropat, tj. miejsca rozstrzałów ofiar represji stalinowskich w pobliżu Mińska, dokąd „prezydent Białorusi w czasie  ponad dwóch dekad swoich rządów nie przyjechał, natomiast niejednokrotnie  bronił Stalina i systemu sowieckiego”.

Zdaniem białoruskiego politologa, dominującym problemem stosunków dwustronnych jest bezpieczeństwo. „Dzisiaj zarówno w Brukseli, jak i w Warszawie  gotowi są zapomnieć dawne krzywdy. CO więcej , Europejczycy  są nawet skłonni płacić Mińskowi za swoje bezpieczeństwo. A także, zadowoleni złagodzeniem represji, przymknąć oko na sytuację praw człowieka na samej Białorusi,” – czytamy.

Zdaniem Kłaskouskiego, jest to efekt kryzysu ukraińskiego. „W stolicach europejskich lepiej zaczęto rozumieć, że niezależna Białoruś, nawet ze wszystkimi  niedobrymi cechami obecnego systemu, jest lepsza, niż wyrzutnie Putina nad Bugiem.„Europa postanowiła rozmrozić stosunki z Mińskiem zawieszając  sankcje wobec Łukaszenki i jego otoczenia””  – konkluduje białoruski politolog.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium