Rosja wyszkoli pierwszego kosmonautę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

28-11-17 Promocja 0 comment

Rosja pomoże w szkoleniu oraz przygotowaniu do lotu kosmicznego pierwszego kosmonauty ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oświadczył Minister Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej Denis Manturow.

Oświadczenie w tej sprawie zostało złożone podczas sesji międzyrządowej komisji, która odbyła się w Abu Zabi. Nieco wcześniej Rosja zaprosiła ZEA do wzięcia udziału w pracach na kosmodromie Bajkonur, który Moskwa dzierżawi od Kazachstanu.

Rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin stwierdził, że Rosja zamierza pomóc krajom, które chcą uczestniczyć w badaniach kosmosu, lecz nie mają możliwości wybudowania własnego kosmodromu.

Za wynajem Bajkonoru Rosja co roku płaci 115 mln USD. Obecny kontrakt obowiązuje do 2050 r. Jednocześnie kontynuowane są prace budowlane na kosmodromie Wostocznyj na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Po tym, jak ten obiekt w całości zostanie przekazany do eksploatacji, Moskwa może zrezygnować z dzierżawienia Bajkonuru.

Źródło: newsru.com