Rząd Partii Demokratycznej rezygnuje. Koniec kryzysu politycznego w Mołdawii?

15-06-19 Promocja 0 comment

Partia Demokratyczna Mołdawii (PDM) rezygnuje z rządów w celu uniknięcia kryzysu politycznego. Poinformował o tym 14 czerwca wiceprzewodniczący ugrupowania Vladimir Cebotari po posiedzeniu Krajowej Rady Politycznej partii.

Według Cebotari, rząd Pavela Filipa podaje się do dymisji w pełnym składzie. Wiceszef PDM stwierdził jednak, że demokraci  nie rezygnują z idei przedterminowych wyborów.

„Jest to (przeprowadzenie przedterminowy wyborów parlamentarnych – red.) konieczne, aby nowy rząd był legalny” – oświadczył Vladimir Cebotari. Dodał, że  niebawem partia ogłosi swoje dalsze plany, a „teraz wszyscy możemy odpocząć”.

Przypomnijmy, że większość parlamentarna w Mołdawii, która powstała 8 czerwca wokół prorosyjskiej Partii Socjalistycznej oraz prozachodniego bloku ACUM, powołała nowy rząd na czele z Maiią Sandu. Ale rządząca od 2009 roku, uchodząca za  proeuropejską Partia Demokratyczna oligarchy Vlada Plahotniuca nie zgodziła się ustąpić. Kontrolowany przez PDM Trybunał Konstytucyjny wydał w trybie pilnym orzeczenie, w którym stwierdził, że termin powołania nowej koalicji upłynął  7 czerwca, i obecnie prezydent jest zobowiązany rozwiązać parlament  i rozpisać przedterminowe wybory.

W ciągu ostatniego tygodnia w Kiszyniowie zasiadły  dwa rządy: Maii Sandu i Pavela Filipa. Jednak to rząd Partii Socjalistycznej i ACUM został uznany przez Radę Europy, UE oraz szereg krajów zachodnich, w tym Polskę, a także Rosję.

Źródło: Newmaker.md

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium