Ukraina: dlaczego właśnie Balcerowicz?

25-04-16 Promocja 0 comment

Co Petro Poroszenko obiecał Balcerowiczowi w zamian za objęcie funkcji „nadzorcy” w rządzie Hrojsmana? – pyta Europejska Prawda, komentując mianowanie byłego polskiego wicepremiera na stanowisko przedstawiciela prezydenta Ukrainy w Gabinecie Ministrów.

„Powołanie profesora Leszka Balcerowicza było miłą i zadziwiającą niespodzianką ze strony Petra Poroszenki. Przekonywanie Polaka do ewentualnego objęcia stanowisk w rządzie Ukrainy rozpoczęło się w styczniu 2015 roku… Latem ubiegłego roku autora liberalnych reform chciała zaprosić na swój kongres partia „UKROP” (której sponsorem  jest oligarcha Ihor Kołomojski – red.)” – czytamy w artykule. Zdaniem autora, publicysty Jewhena Biłonożki,  oznacza to, że władza oraz „patriotyczni oligarchowie” chcą przeprowadzenia ostatecznej prywatyzacji.

„Główne metody Polaka to  eliminacja własności państwowej, ze względu na  niską skuteczność zarządzania państwowego, liberalizacja, większa konkurencyjność oraz odrzucenie zabezpieczenia społecznego. Jeżeli  w ukraińskim rządzie jest Balcerowicz, prywatyzacja będzie przeprowadzona w sposób przejrzysty, ale pieniądze z niej zostaną wydane nie na świadczenia socjalne lecz na projekty infrastrukturalne” – czytamy w artykule.

„Więc Balcerowicz będzie strasznym snem dla Julii Tymoszenko oraz Ołeha Laszki, którzy na każdym kroku mówią o biedzie obywateli i gwarancjach socjalnych. Reformator w latach 1990-ch i bankier w 2000-ch nie pozwoli na „przejadanie pieniędzy”, chociaż w warunkach wojny będzie cynizmem zmuszanie najbiedniejszych do zaciskania pasa” – pisze Europejska Prawda.

„Z drugiej strony, trudno sobie wyobrazić, że Balcerowicz dogadał się z oligarchami. Leszek Balcerowicz – to jedyny ekonomista,  który przeprowadził skuteczne reformy mające na celu przestawienie gospodarki socjalistycznej na tory gospodarki rynkowej (polska gospodarka zaczęła rosnąć już w 1992 roku)” – podkreśla Jewhen Biłonożko. Dodaje, że Polak nie pozwoli siebie wykorzystać oraz nie stanie się  przykrywką dla wątpliwych transakcji.

Źródło: Europejska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium