W Estonii powstaje coraz więcej elektrowni

08-02-22 Promocja 0 comment

Według operatora sieci „Elering”, w warunkach rosnących cen energii elektrycznej, zainteresowanie budową nowych, niewielkich elektrowni w Estonii gwałtownie wzrosło. Jak wynika z danych spółki, o ile w poprzednich trzech latach „Elering” otrzymywał od producentów energii średnio dwa wnioski na budowę i przystąpienie do ogólnokrajowej sieci rocznie, o tyle w ubiegłym roku złożono już 25 wniosków.

„Średnia pożądana moc projektu wynosi ponad 100 megawatów. Warto zauważyć, że oprócz elektrowni słonecznych zainteresowanie wykazali również producenci systemów magazynowania energii” – mówi przedstawiciel „Elering” Ain Köster.

„18 z 25 wniosków dotyczy elektrowni słonecznych, w trzech przypadkach chodzi o elektrownie słoneczne wyposażone w systemy magazynowania energii;   jeden wniosek dotyczy farmy wiatrowej ze zintegrowanym magazynem energii” — dodał Köster.

Całkowita zdolność produkcyjna tych elektrowni wynosi 2665 megawatów, średnia moc jednej elektrowni to 107 megawatów.

Złożenie wniosku do „Elering” oznacza, że wnioskodawca posiada projekt i pozwolenie na użytkowanie terenu. Jeśli „Elering” zatwierdzi wniosek i zawrze umowę z wnioskodawcą, instalacja stacji zajmie około półtora roku. Innymi słowy, nowe mini elektrownie  mogłyby zostać podłączone do sieci około 2023 roku.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium